Hangi Linux dağıtımı iyidir?

Windows ana sistem olarak en iyisi. WSL veya VMware ile Linux'u kullan, PowerToys ile de macOS özelliklerine eriş. Mükemmel.
Dipnot: VMware Workstation Pro sürümünün aktivasyon kodu zaten internette var. Crack falan değil. Ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.
Windows neden ana sistem olarak en iyisi? Aylardır ana makinemde Windows yok, çatır çutur kullanıyorum. En son birkaç gündür sanal makinede test etmek için Windows 11 kullanıyorum, o kadar.

Merhabalar kendim kodlamayla uğraşan birisiyim. Linux hiç kullanmadım hatta hiç bilgim yok, merak ediyorum sanal cihaza hangi Linux'u kurmalıyız hangisi daha iyidir? Ubuntu'yu duydum genel olarak kurmalı miyim? Bilgili arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
Başlangıç için Mint en iyisi. Ubuntu tabanlıdır. Sisteminde en azından 4 GB RAM varsa Cinnamon, daha azsa da Xfce kurmanı tavsiye ederim.

Windows neden ana sistem olarak en iyisi? Aylardır ana makinemde Windows yok, çatır çutur kullanıyorum. En son birkaç gündür sanal makinede test etmek için Windows 11 kullanıyorum, o kadar.

Çünkü uygulama desteği açısından ve tüm işler açısından her türlü önde. Benim için öyle. Yani amacıma göre öyle. Linux'u ana makine olarak kullanmaya ihtiyacım kalmıyor. VM'ler bu konuda yeterli iş görüyor. İşe göre değişir.

Çünkü uygulama desteği açısından ve tüm işler açısından her türlü önde. Benim için öyle. Yani amacıma göre öyle. Linux'u ana makine olarak kullanmaya ihtiyacım kalmıyor.
Uygulama desteği eğer Linux kullanmayı gerçekten seversen bir sorun olmuyor. Photoshop gibi uygulamaların Linux alternatifleri var. Oyunlar için bir şey diyemeyeceğim ama benim oynadığım oyunların tamamının Linux desteği var veya Proton ile iyi çalışıyor. Tüm işler derken neyi kastettiğini anlamadım?

Uygulama desteği eğer Linux kullanmayı gerçekten seversen bir sorun olmuyor. Photoshop gibi uygulamaların Linux alternatifleri var. Oyunlar için bir şey diyemeyeceğim ama benim oynadığım oyunların tamamının Linux desteği var veya Proton ile iyi çalışıyor. Tüm işler derken neyi kastettiğini anlamadım?

Hocam ben şimdi yazılımla ilgileniyorum normalde. Linux, macOS, Windows üçünü de kullandım. Linux ve macOS daha iyi bu konu için. Şimdi Windows'ta Linux ve macOS özelliklerine erişebiliyorum. Ama Linux ve macOS ana sistem olara kullanırsam mutlaka bir eksik oluyor yani. Mesela UNIX Terminal'i WSL ile kullanabilirim. PowerToys ile macOS kısayollarına erişebilirim. Zaten konu sahibi yazılım için konu açmıştı sanırım. Yani benim amacım tek bir OS üzerinden diğer OS özelliklerine de erişmek. Cidden çok kolaylık sağlıyor. VM'ler daha da pratikleştiriyor. Konu sahibi zaten yeni başladığı için Linux öğrenmeye Ana sistem olarak değiştirmesine şimdiden gerek olmadığını söyledim.
Ubuntu sanal makinede pek verimli çalışmaz. Eğer illa sanal ortamda deneyeceksen Debian önerebilirim.
Xfce masaüstü verimli.

Geri
Yukarı