Hangi Linux Mint edisyonu seçilmeli?

Hocam Linux Mint deneyimim yok ancak ben Ubuntu'da direkt Software Center üzerinden yapmıştım. Ayrıca Donanım sürücüleri — Linux Mint Installation Guide belgelendirme çalışması şunu buldum, bir bakın isterseniz.
Maalesef ekran kartı sürücüsünü kuramadım. Driver kısmında linux olarak indirdim kurulurken hata verdi ki paketi açması yaklaşık 40 dakika sürdü. Chrome indiremedim ve nicesi. Donmalar ve HDD sorunları da yaşadım. Kısa deneyimimde Linux beni pek sevindirmedi... Arayüz vs. olsun çok güzel fakat sürücüyü kuramadıktan sonra boş.

Hafifligi, ozellestirilmesi ve kullanim rahatligi acisindan en begendigim masaustu ortami Xfce.

Hafifliği ve kullanım rahatlığı konusunda size katılsam da özelleştirme açısından Cinnamon ile kıyaslanamaz. Örneğin Xfce'de RedShift uygulaması için bir tane GUI bulamamıştım. Cinnamon'da panele bir uygulamacık ekliyorsun ve işlem bitiyor.

Hafifliği ve kullanım rahatlığı konusunda size katılsam da özelleştirme açısından Cinnamon ile kıyaslanamaz. Örneğin Xfce'de RedShift uygulaması için bir tane GUI bulamamıştım. Cinnamon'da panele bir uygulamacık ekliyorsun ve işlem bitiyor.
Hocam konuşmanızı bölüyorum ama :D. Benim sorunuma da yardımcı olsanız.

özelleştirme açısından Cinnamon ile kıyaslanamaz. Örneğin Xfce'de RedShift uygulaması için bir tane GUI bulamamıştım. Cinnamon'da panele bir uygulamacık ekliyorsun ve işlem bitiyor.

Aslinda Xfce'de Window Manager ozellestirme secenekleri daha fazla.
Cinnamon'da ise panele uygulama eklemek daha basit.

Hangisine daha cok onem veriyorsaniz o secilmeli.

Benim sorunuma da yardımcı olsanız.

Öncelikle Snap ile alakalı ne varsa silin. Chrome depolarda yok ama kendi sitesi üzerinden indirip kurabilirsiniz. Bu linke tıklayın, indirin. İndirdiğiniz dosyayı çift tıklayarak açın ve yüklemeyi tamamlayın.

Ekran kartınız sürücünüz için ise Nouveau yazan sürücüyü yükleyebilirsiniz. Kapalı kaynak, NVIDIA, sürücüleri de yükleyebilirsiniz ama bu konuda pek bilgim yok. Daha bilgili bir kişi konuyu gördüğünde size yardımcı olacaktır. Ama bu tarz ufak hatalar için Linux'u silmeyin. :)

Snap ile alakalı şeyleri silmek için sudo apt purge snap komutunu terminale girebilirsiniz.

Geri
Yukarı