Hangi Linux sürümü seçilmeli?

EkmekArasiHDD

Megapat
Makaleler
3
Yer
Ordu/Perşembe
Günlük kullanım için hangi Linux sürümü kullanılmalıdır sizce? Bir de Linux Mint sürümlerinde cinnamon Mate xfce arasında ne gibi fark var? RAM CPU disk kullanımı konusunda en hafifi hangisidir?

Linux Mint'in sürümleri arasındaki fark masaüstü ortamıdır. Doğrudan görünüşü, hafifliği ve Mint'in içinde gelen uygulamaları etkiler. Linux Mint Cinnamon veya XFCE ile başlayabilirsiniz.

Sorun yaşamamak için UEFI/BIOS üzerinden "Secure Boot"u ve Windows'taki güç seçeneklerinden "Hızlı Başlatma"yı kapatmayı unutmayın.

Öncelikle bilgilendirme amaçlı olarak yazayım, Linux sürümü değil, Linux dağıtımı. Her dağıtımın kendi içinde sürümleri vardır.

Cinnamon, Mate, Xfce, KDE bunlar masaüstü ortamlarıdır. Görünüşe etki ederler. Bazıları yüksek sistem kullanır, bazıları düşük. Görsellikleri farklıdır. Çoğu Linux dağıtımına çoğu masaüstü ortamını yükleyebilir ve kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızın özelliklerini verirseniz daha iyi bilgiler alırsınız

Cinnamon en iyi görüntü kalitesi
Mate orta şeker
Xfce tam performans.

Kubuntu, Manjaro, Mint, Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu Gnome gibi sürümler kullandım. En iyisi açık ve net Mint. Tek bir istisnai durum var, eğer bir daha hiçbir işletim sistemi ile uğraşmak istemiyorum dersen Manjaro kurabilirsin, çok stabil ve güzel görünümlü. Diğer her konuda Mint (ben eski PC'lere XFCE kuruyorum).

Günlük kullanım için hangi Linux sürümü kullanılmalıdır sizce? Bir de Linux Mint sürümlerinde cinnamon Mate xfce arasında ne gibi fark var? RAM CPU disk kullanımı konusunda en hafifi hangisidir?

Mint ve Zorin Lite öneririm. Yeni kullanıcı iseniz kolaylık açısından APT paket yöneticisi kullanan dağıtımlara göz atın derim.

Mate orta şeker
Xfce tam performans.

Kubuntu, Manjaro, Mint, Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu Gnome gibi sürümler kullandım. En iyisi açık ve net Mint. Tek bir istisnai durum var, eğer bir daha hiçbir işletim sistemi ile uğraşmak istemiyorum dersen Manjaro kurabilirsin, çok stabil ve güzel görünümlü. Diğer her konuda Mint (ben eski PC'lere XFCE kuruyorum).
Bana göre Arch + AwesomeWM onu ne yapacağız?

Şimdilik veya tamamen Windows 10 ISO dosyasını kurabilirsin.

Şimdilik veya tamamen Windows 10 ISO dosyasını kurabilirsin.
Hayır Windows 10 düşünmüyorum bilgisayarım eski.
Linux Mint'in sürümleri arasındaki fark masaüstü ortamıdır. Doğrudan görünüşü, hafifliği ve Mint'in içinde gelen uygulamaları etkiler. Linux Mint Cinnamon veya XFCE ile başlayabilirsiniz.

Sorun yaşamamak için UEFI/BIOS üzerinden "Secure Boot"u ve Windows'taki güç seçeneklerinden "Hızlı Başlatma"yı kapatmayı unutmayın.
Windows 7 de bu seçenek yok zaten direkt kursam kurulabiliyor.
Mate orta şeker
Xfce tam performans.

Sanal makine üzerinden Ubuntu ve Xfce denedim. Ubuntu Gnome yüzünden ağır işliyor biraz Xfce oldukça stabildi.
Bana göre Arch + AwesomeWM onu ne yapacağız?
Peki kullanması zor mudur? Arayüzü nasıldır?
Mint ve Zorin Lite öneririm. Yeni kullanıcı iseniz kolaylık açısından APT paket yöneticisi kullanan dağıtımlara göz atın derim.
Yeni miyim emin değilim birkaç haftadır sanal makine üzerinden kullanıyorum Linux işletim sistemini ancak hafiflik ve görünüm olarak hangisi daha iyidir?
En hafif XFCE daha da hafifi LXDE. Arch tabanlı isterseniz Arco öneririm. Onun dışında Debian.
Teşekkürler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı