Hangi mesleği seçmeliyim?

Makaleler
18
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar, ben okulu hiç sevmiyorum, dersleriminde pek iyi olduğu söylenemez. Geceleri hiç uyuyamıyorum, sabah 6'da kalmak zorundayım çünkü ders 7'de başlıyor. Bu TEOG'dan 330 falan alacağım gibi, 60 yanlışım var. İkinci TEOG'danda bir o kadar yanlışım olsa, hesapladığıma göre yerleştirme puanım 270 falan oluyor. Ders çalışamıyorum, ders çalışmayı hiç sevmiyorum, sıkılıyorum hemen. Beni bilenler var burada, Android'le falan çok uğraşırım. Bu gidişlede meslek lisesine gideceğim gibi. Sizce hangi mesleği seçmeliyim? Biliyorum şuan önemli olan derslerim, ancak bunuda düşünmüyor değilim.

Ben bir psikologum. Benim de sevdiğim ders yoktu fakat lisede gördüğüm derslerle üniversitede gördüğüm derslerin alakası bile yoktu. Hatta üniversitede lise de gördüğüm dersleri unutturmak için ders yapılıyordu. Bence biraz dişini sık ve düzliseyi bitir. Meslek liseleri kalifiye işçi üretme yerinden başka bir şeye dönüşmüyor ülkemizde. Sağlık meslek ve endüstri meslek lisesi mezunu arkadaşlarım var ve hepsi üniversite bitirdi ama 1500 tl den çok alan yok. Para kazanmak istiyorsan düz liseye git ve bir fakülteye yerleş. Ben zenginim param var diyorsan o ayrı ama inan üniversite ya da lise bittiğinde paran yoksa hiç bir şeyin yok. Meslek doyumu ikinci planda kalıyor.

hiç sevdiğin ders yok mu?

Sevdiğim tek ders Türkçe.

Ben bir psikologum. Benim de sevdiğim ders yoktu fakat lisede gördüğüm derslerle üniversitede gördüğüm derslerin alakası bile yoktu. Hatta üniversitede lise de gördüğüm dersleri unutturmak için ders yapılıyordu. Bence biraz dişini sık ve düzliseyi bitir. Meslek liseleri kalifiye işçi üretme yerinden başka bir şeye dönüşmüyor ülkemizde. Sağlık meslek ve endüstri meslek lisesi mezunu arkadaşlarım var ve hepsi üniversite bitirdi ama 1500 tl den çok alan yok. Para kazanmak istiyorsan düz liseye git ve bir fakülteye yerleş. Ben zenginim param var diyorsan o ayrı ama inan üniversite ya da lise bittiğinde paran yoksa hiç bir şeyin yok. Meslek doyumu ikinci planda kalıyor.

Param yok. :D Fakülte derken, ne olduğunu anlamadım tam.

Türkçe'nin önü kapalı ama dile yatkınlığın varsa İngilizce'ye eğil önün çok açılır. Spor yapmayı seviyorsan Beden Eğitim öğrt. Müzik seviyorsan Müzik öğretmenli resim seviyorsan resim olabilir. Androidle uğraşmak güzel yazılımın da önü açık. Ama okuman lazım rehber öğretmenin varsa onla konuş okulda rehber öğretmen yoksa müdür yardımcısına söyle seni bir rehberlik öğretmenine yönlendirsin. Onlar sana yardımcı olur ilgi ve yeteneklerini ölçen testler yapabilirler. Okuman gerkiyor. Benim kuzenlerim okumadı şu an inşaatlarda şantiyelerde yaşıyorlar. İnan okumak zor işlerden 100 kat daha zevkli. Dersler o kadar da sıkıcı değil aslında ben matematiği pek sevmem ama onun bile bazı konuları çok zevkli geliyor. Ayrıca her dersi sevmeyebilirsin bu da normal. Bunları düşünmen güzel. Düşünmeye de bilirdin. Düşünmeye ve bilenlerden yardım almaya devam et kendini de çok sıkma. Gençsin hatalarını telafi edebilirsin.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı