Hangi mesleği seçmeliyim?

Oğu5h4n

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba 10. sınıf öğrencisiyim ve hayatımın planını oluşturmam gerekiyor bunun için meslek seçimi tabii ki de çok çok önemli yakın zamana kadar bilgisayar mühendisliği düşünüyordum fakat şunu fark ettim ki tahminimden daha fazla kişinin bu meslek bu mesleği seçmeyi düşünüyor ileride işsiz kalma olma ihtimalim yüksek olduğunu düşünüyorum onun için şu anda elektrik ve elektronik, havacılık ve uzay mühendisliği ve astrofizik alanları arasında kaldım. Uçaklara karşı ilgimde var, aynı zamanda matematik ve fizik dersleri hoşuma gidiyor ve yapabiliyorum aynı zaman da uzayı araştırmayı ve uzayla ilgilenmeyi de seviyorum uzayın ileri ki dönemlerde önem kazanacağını ve astrofizik alanının değer kazanacağını düşünüyorum şahsen elektrik elektronik mühendisliği ise mesleğin zor olduğu ve maaş kısmının dar olduğunu öğrendim ne kadar doğru bilmiyorum ama asgari ücrete yakın bir maaş alıyorlar fakat bu meslekte ileride işsiz kalma olasılığım çok düşük olacak çünkü her şey elektriğe dönmüşken bu mesleğin önemine daha fazla artacaktır o zamana kadar maaş kısmı daha iyi olabilir belki ama şu anda benim için arka planda duracaktır havacılık ve uzay mühendisliğinde ise bir fikrim yok açıkçası uçaklara ağırlık verilen bir bölüm diye öğrendim kısa araştırmayla ayrıyeten MSÜ'de girmek çok fazla içimden kara geliyor mental olarak güçlü birisiyim ve askerliği yapabileceğime inanıyorum şu anda yaklaşık 4 aydır fitnessa gidiyorum zaten ve bırakmayı düşünmüyorum hobi ve sağlık açısından daha iyi olmak için sizden ricam bu mesleklerden hangisine yönelmeliyim hedefimi belirleyip onun için çalışmaya başlayacağım ve başka önerebileceğiniz meslekler var ise onları da tavsiye olarak almak beni gerçekten mutlu eder cevaplarsanız sevinirim.

Dediğin gibi; uzay mühendisliğine karşı olan ilgi artacak, hatta şu anda artmakta olduğunu söylesem yalan olmaz, ve astrofizik de değer kazanacak. Matematik ve fizik de yapabiliyorsan fazlasıyla şanslı olduğunu söyleyebilirim. Bu iki alandan birinde ilerlemelisin. Uzay mühendisliğini hedef olarak belirlersen sıkı çalışman gerekecek çünkü uzay mühendisi olmak isteyen arkadaşım biri Samsun diğeri de İstanbul'da olmak üzere sadece iki üniversite olduğunu söylemişti ve sıralamaları da baya yüksekmiş.

Dediğin gibi; uzay mühendisliğine karşı olan ilgi artacak, hatta şu anda artmakta olduğunu söylesem yalan olmaz, ve astrofizik de değer kazanacak. Matematik ve fizik de yapabiliyorsan fazlasıyla şanslı olduğunu söyleyebilirim. Bu iki alandan birinde ilerlemelisin. Uzay mühendisliğini hedef olarak belirlersen sıkı çalışman gerekecek çünkü uzay mühendisi olmak isteyen arkadaşım biri samsun diğeri de İstanbul'da olmak üzere sadece iki üniversite olduğunu söylemişti ve sıralamaları da bayağı yüksekmiş.

Öncelikle cevapladığınız için teşekkür ederim uzay ve astrofizik arasında biraz daha araştırma yapıp kendime uygun olanı seçeceğim tekrardan teşekkür ederim.

Geri
Yukarı