Hangi mesleği tercih etmeliyim?

İskender kebap

Hectopat
Daha fazla  
Lise 2'ye gidiyorum çocukluğumdan beri hayalim olan meslek yazılım mühendisliğidir. Son iki yıldır bilgisayardan ve internetten uzaklaştım (aile baskısı yüzünden) ve artık çok da ilgi durmuyorum. Diğer istediğim meslek türleri ise polislik, jandarma ya da rütbeli asker olup ülkenin neresinden sıkıntı varsa oraya gönderilmek istiyorum. Polislik dediğime bakmayın özel harekatçılardan olmak istiyorum. Kendime özel bir hayatım olmasını istemiyorum. Gelecekte bir aile kurmak dahi istemiyorum beni mutlu edecek tek şey ölümle her zaman burun buruna kalmak yani sonumu düşünmek istemiyorum. Sadece başkaları için yaşamak istiyorum kendim için değil her zaman ölüme yürümek istiyorum çünkü yaşamak dahi istemiyorum intiharım olsun diye değildir bu düşünce sadece istemiyorum. Bu yazdıklarımın hepsini rehber hocama söylemiştim bana yeni hayaller kurmamı yeni meslekler seçmemi önermişti, denedim ama başka meslekler istemiyorum ne zengin olmak ne de huzurlu bir yaşam istiyorum. Belki bu düşünceler ergenliğin bana kattı düşüncelerdir diye düşünebilirsiniz ama bence değil çünkü hiçbir şey beni mutlu etmiyor hayatımı masa başında geçirip akşam eve gelip gözlerimi dinlendirirken koltukta uyuya kalmak istemiyorum hayatımın böyle olmasını istemiyorum. Şimdi şöyle bir şey diyebilirsiniz o zaman dediğin mesleklerden birini seç hedefin zaten bunlardan biri gibi bir düşünce sizi sarabilir ama şöyle bir sorunum var. Muayeneden geçemiyorum göğüs kafesimde fark edelir derecede bozukluk bar yani tam sorunum şudur. Önceden istediğim mesleği yapmak beni mutsuz eder ve mutsuz bir hayatım olur. İstediğim mesleği seçersem muayeneden kalırım. Bu sorunlar burada okudunuz kadar basit gelebilir ama bani çok huzursuz ediyor. Yaşıtlarım hayalleri arabalar, kızlar, ün, zenginlik iken benim düşüncelerim çok saçma geliyor, ki zaten dalga geçiyorlar her zaman yaptıkları gibi.

Bence çok karamsar davranıyorsun. Bilgisayarın var ise, yazılıma bir şans ver derim. HTML + CSS + JavaScript ile başlarsın, gerisi gelir. Gerekirse yazılım/programlama ile ilgili bir konu aç, yardımcı oluruz. İlla yazılım alanında ilerle demiyorum, daha önceden ilgi duymuşsun diye dedim.

Yaşın küçük olduğundan söylüyorum, polislikten ziyade profesyonel askerlik kolay bir iş değildir. Zaten benim için bu tarz meslekler ''iş kategorisine'' girmez. Senden daha küçükken ben de bu tarz mesleklere çok fazla özeniyordum (o yaşta izlenen filmlerden etkilenme çok büyük oluyor) ve olmak istiyordum ama özellikle ergenlikten sonra düşüncelerim çok fazla değişti. Şu an çok alakasız bir mesleğim var.

Bu yaşlarda bir hedef koyup onun üstüne gitmek, hayatını (10 yıl sonrasını) planlayıp önem sıralaması çıkarmak çok önemlidir. Şimdi yazılımcıya bakıyorum, 1'i klimalı odasında, poposunu ısıtan rahat bir koltukta saatlerce kod yazıp, PC'de saatlerini geçirip matematik ve yabancı dil temelli şeyler kullanırken bir diğeri silah söküp, temizleyip, takacak. Yeri gelecek kışın bilmem kaç derecelerde saatlerce uyumayıp nöbet tutacak, hafta sonu planlayıp balığa çıkamayacak, yeri gelecek Suriye gibi yerlerde zorlu şartlarda görev alacak ve canını ortaya koyacak vs. En basitinden askeriye bir disiplin yuvasıdır. Bu disiplin de 10 kişinin 5'inde, belki daha fazlasında bulunmaz. Yazılımcı kadar rahat ve dertsiz bir hayatınız olmaz, diken üstünde yaşarsınız. Yazılımcı 8 saatini doldurur, evine gidip TV karşısında uyuya kalır. Senin 8 saatin olmaz, benim savaşma mesaim doldu, ben kaçar, hadi eyvallah diyemezsin.

Bunların kıyaslanacak bir tarafı yok. Her mesleğin kendine göre zorluğu vardır tabii ki ama bazı meslekler vardır ki sadece ''8 saatini'' değil, hayatını, canını değeri kelimelere dökülmeyecek şeyler için adarsın. Hah askerlik bunların babalarından biridir işte.

NOT: İzmit'te nöbet tutularak yapılan askerlikten değil, sınır ötesi görev alınan profesyonel askerlikten bahsediyorum.

Son düzenleme:
Yaşın küçük olduğundan söylüyorum, polislikten ziyade profesyonel askerlik kolay bir iş değildir. Zaten benim için bu tarz meslekler "iş kategorisine" girmez. Senden daha küçükken ben de bu tarz mesleklere çok fazla özeniyordum (o yaşta izlenen filmlerden etkilenme çok büyük oluyor) ve olmak istiyordum ama özellikle ergenlikten sonra düşüncelerim çok fazla değişti. Şu an çok alakasız bir mesleğim var.

Bu yaşlarda bir hedef koyup onun üstüne gitmek, hayatını (10 yıl sonrasını) planlayıp önem sıralaması çıkarmak çok önemlidir. Şimdi yazılımcıya bakıyorum, 1'i klimalı odasında, poposunu ısıtan rahat bir koltukta saatlerce kod yazıp, PC'de saatlerini geçirip Matematik ve yabancı dil temelli şeyler kullanırken bir diğeri silah söküp, temizleyip, takacak. Yeri gelecek kışın bilmem kaç derecelerde saatlerce uyumayıp nöbet tutacak, hafta sonu planlayıp balığa çıkamayacak, yeri gelecek Suriye gibi yerlerde zorlu şartlarda görev alacak ve canını ortaya koyacak vs. En basitinden askeriye bir disiplin yuvasıdır. Bu disiplin de 10 kişinin 5'inde, belki daha fazlasında bulunmaz. Yazılımcı kadar rahat ve dertsiz bir hayatınız olmaz, diken üstünde yaşarsınız. Yazılımcı 8 saatini doldurur, evine gidip TV karşısında uyuya kalır. Senin 8 saatin olmaz, benim savaşma mesaim doldu, ben kaçar, hadi eyvallah diyemezsin.

Bunların kıyaslanacak bir tarafı yok. Her mesleğin kendine göre zorluğu vardır tabii ki ama bazı meslekler vardır ki sadece "8 saatini" değil, hayatını, canını değeri kelimelere dökülmeyecek şeyler için adarsın. Hah askerlik bunların babalarından biridir işte.

NOT: İzmit'te nöbet tutularak yapılan askerlikten değil, sınır ötesi görev alınan profesyonel askerlikten bahsediyorum.

Askerliğin zorluğunu siz anlatırken bile çok hoşuma gitti benim kendime özel bir hayatım olmasını istemiyorum. Flimlerden görüp süper kahraman olmak değil amacım, yeri geksin -40 dereceden nöbet tutayım yeri gelsin 40 derecede nöbet tutayım benim gözümü korkutacak değil bunlar ama keşke olabilsem keşke muayeneden geçebilsem diyorum. Çünkü normal yaşantı bana göre değilmiş gibi geliyor.
Bence çok karamsar davranıyorsun. Bilgisayarın var ise, yazılıma bir şans ver derim. HTML + CSS + JavaScript ile başlarsın, gerisi gelir. Gerekirse yazılım/programlama ile ilgili bir konu aç, yardımcı oluruz. İlla yazılım alanında ilerle demiyorum, daha önceden ilgi duymuşsun diye dedim.

Şu an Python dersleri almaktayım BTK akademi üzerinden. Ya olamazsam korkusu yüzünden yazılım tarafını elimde tutuyorum yedek meslek tercihi gibi bu ama yazılım mühendis olmak kolay değil (üniversite sınavı için diyorum) iyi bir okulda okumuyorum zaten iyi olsam okulum kötü olmazdı. Her sene bir azimle başlıyorum ders notlarımı çok yukarıda tutuyorum (okuluma göre) ama bir anda düşüyor morelim çünkü asker olamam korkusu beni üzüyor dersi falan bırakıyorum (bu senede öyle oldu.) Sayısal bölümde çok iyi bir motivasyonla iki senemi geçirmem gerekiyor ama ben bir saniyelik düşünceyle bir senelik hayatımı hiç edebiliyorum. Yazılım mühendisliğine korkum üniversite sınavını kazanamamdır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı