Hangi meslekte yoluma devam etmeliyim?

Alfirk

Kilopat
Selam, iyi günler arkadaşlar. Sizlerden çok değerli yorumlarınızı, fikirlerinizi istiyorum çünkü kafam çok karışık.

2 yıllık makine ön lisans mezunuyum. Açıkcası çok severek tercih ettiğim bölüm değildi çok sevmiyorum makineyi ama okundu bitti artık. Bana kalırsa grafik tasarım bilişim istiyordum.

Şimdi karşımda 3 iş var hangisi seçeceğim kararsızım hangisi daha mantıklı iyi olur?

İki tane Türkiye'deki top10 ilk on içindeki büyük demir çelik fabrikaları. Yani 2 tane ağır sanayi.
1 tane de özel güvenlik var.

1) Demir çelik haddehane makine bakım ağır sanayi.
2) Demir çelik çelikhane izabecisi ağır sanayi.
3) Özel güvenlik.

Bu üçünden hangisini tercih etmeliyim? İlk ikisi çok büyük bir fabrika ama yağ, pis, toz, kir, kaynak, spiral taşlama sökme takma falan yani çok severek yapacağım bir iş değil gibi.

Diğeri de özel güvenlik, temiz bir odada çay kahve ile oturarak çalışma. Tam istediğim gibi.

Yani sevdiğin işi yapmak mı yoksa mezun olunan ismi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanayide başlarsan hiç bir şey bilmiyorsun. Mühendislik okumuş adamla birlikte çıraklık yaptım ben oradan biliyorum. Yani çırak olarak başlatıyorlar genelde.

Mezun olunan okulun hiçbir önemi kalmadı bu dönemde artık hocam. Yerinizde olsam daha rahat olacağım ve diğerine nazaran daha çok seveceğim işi yani "özel güvenliği" seçerdim.

Bana kalsa mesleğimi denerdim ilk olarak, sevmeseniz de bir şans vermelisiniz ve görmelisiniz kendinizi. Baktınız her gün size çile gibi geliyor o zaman ayrılma kararı alabilirsiniz fabrikadan. Gelelim özel güvenliğe, tavsiye edilen bir alan değil fakat bana kalsa adı sayılır bir firmada (avm değil) banka, holding, şirket merkezlerinde özel güvenlik olmanızı destekliyorum açıkçası. Öncelik emek verdiğin alandır gerisini planların doğrultusunda devam edersin.

Hocam DGS ile mühendislik okuyamıyor musun?
Hayır hocam

Bana kalsa mesleğimi denerdim ilk olarak, sevmeseniz de bir şans vermelisiniz ve görmelisiniz kendinizi. Baktınız her gün size çile gibi geliyor o zaman ayrılma kararı alabilirsiniz fabrikadan. Gelelim özel güvenliğe, tavsiye edilen bir alan değil fakat bana kalsa adı sayılır bir firmada (avm değil) banka, holding, şirket merkezlerinde özel güvenlik olmanızı destekliyorum açıkçası. Öncelik emek verdiğin alandır gerisini planların doğrultusunda devam edersin.
2 Hafta bir şans için yeterli değil mi hocam? Büyük bir fabrikada makine bakımcıyım boş vaktimiz yok sürekli oradan oraya gidiyoruz. Ağır anahtarlar el aletleri falan. Sürekli saate bakarak mesaiyi bitiriyorum. Düzelir mi yoksa özel güvenlik mi

Hayır hocam

2 Hafta bir şans için yeterli değil mi hocam? Büyük bir fabrikada makine bakımcıyım boş vaktimiz yok sürekli oradan oraya gidiyoruz. Ağır anahtarlar el aletleri falan. Sürekli saate bakarak mesaiyi bitiriyorum. Düzelir mi yoksa özel güvenlik mi
Çalıştığın yerdeki şartları ve standartları tam olarak bilmediğim için net yorum yapamam ama 1 ayı tamamlayın maaşınızı alın, daha sonra bırakabilirsiniz. Tekrar konu açarak artıları ve eksileri adına daha doğru yaparız ilerleyen zamanda. Bende üniversiteyi yeni bitirdim, yarı zamanlı olarak adı sayılır bir firmada çalışıyordum, şimdi firmada kadro almaya çalışıyorum başarırsam burada kalmam benim için çok iyi olacak. Fakat kadro alamazsam başka kapıya artık. (Bölümüm, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik)

Selam, iyi günler arkadaşlar. Sizlerden çok değerli yorumlarınızı, fikirlerinizi istiyorum çünkü kafam çok karışık.

2 yıllık makine ön lisans mezunuyum. Açıkcası çok severek tercih ettiğim bölüm değildi çok sevmiyorum makineyi ama okundu bitti artık. Bana kalırsa grafik tasarım bilişim istiyordum.

Şimdi karşımda 3 iş var hangisi seçeceğim kararsızım hangisi daha mantıklı iyi olur?

İki tane Türkiye'deki top10 ilk on içindeki büyük demir çelik fabrikaları. Yani 2 tane ağır sanayi.
1 tane de özel güvenlik var.

1) Demir çelik haddehane makine bakım ağır sanayi.
2) Demir çelik çelikhane izabecisi ağır sanayi.
3) Özel güvenlik.

Bu üçünden hangisini tercih etmeliyim? İlk ikisi çok büyük bir fabrika ama yağ, pis, toz, kir, kaynak, spiral taşlama sökme takma falan yani çok severek yapacağım bir iş değil gibi.

Diğeri de özel güvenlik, temiz bir odada çay kahve ile oturarak çalışma. Tam istediğim gibi.

Yani sevdiğin işi yapmak mı yoksa mezun olunan ismi?
Hangi mesleği tercih ettiniz hocam? Ben de makine okuyorum ama memnun değilim.

Geri
Yukarı