Hangi modlu Windows sürümü kullanılmalı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

686372

Femtopat
Merhaba. Uzun zamandır Windows 10 orijinal sürümünü kullanıyorum fakat çok kasma ve donma oluyor.
Sistem hiçbir şekilde yük altında değilken masaüstünde %60 RAM kullanımı mevcut.
Ben de yakın zamanda araştırdım ve Ghost Spectre Windows 10 superlite adında Windows sürümüyle karşılaştım.
Kullanan kişiler memnun olduğunu dile getiriyor ama ben sizlere de sormak istedim. Sizce en stabilize olan, kasma ve donma yaşanmayan modlu Windows sürümü hangisidir? Başka kişilerin geliştirdiği Windows sürümlerine de açığım, önerebilirsiniz.

Çok fazla oyun oynayan birisi değilim. Genellikle YouTube, Twitch gibi siteleri kullanıyorum. Oyun oynayacağım zaman CS 1.6, Roblox gibi sade oyunları tercih ediyorum. Sistem özelliklerim açısından dediğim gibi önerilerinize açığım. Şimdiden teşekkür ederim.

Sistem özellikleri; (laptop)
İşlemci: Intel i3 6006U 2.00 GHz.
Ekran kartı: Intel HD Graphics 520.
RAM: 4 GB 2133 MHz.
Depolama: 930 GB HDD

Üzerinde oynama yapılmış bir Windows sürümü kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Eğer bilgisayarınızı çoğunlukla internette gezinmek için kullanıyorsanız bu bilgisayarın Windows 10'u sorunsuz çalıştırması gerekir. Kasma ve donmalarınızın muhtemelen başka bir sebebi var. Temiz kurulumla bilgisayarınızı sıfırlayıp Windows'u yeniden kurmanızı ve maddi durumunuz yeterliyse uygun fiyatlı bir SSD satın alarak SSD'ye geçmenizi tavsiye edebilirim.

Dediğin gibi sade oyunlar oynayıp bilgisayarı zorlamıyorsan bence de temiz bir kurulum yapman yeterli olacaktır. Yine de önermemi istersen, ben uzun süredir ghost spectre kullanıyorum ve memnunun, deneyebilirsin.

Üzerinde oynama yapılmış bir Windows sürümü kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Eğer bilgisayarınızı çoğunlukla internette gezinmek için kullanıyorsanız bu bilgisayarın Windows 10'u sorunsuz çalıştırması gerekir. Kasma ve donmalarınızın muhtemelen başka bir sebebi var. Temiz kurulumla bilgisayarınızı sıfırlayıp Windows'u yeniden kurmanızı ve maddi durumunuz yeterliyse uygun fiyatlı bir SSD satın alarak SSD'ye geçmenizi tavsiye edebilirim.

Çoğunlukla internette gezinmek için kullanıyorum fakat oyun oynadığım zaman çok fazla FPS düşmesi vs. yaşıyorum Twitch de yayın izlerken diğer sekmede YouTube olsun veya Google de bir şeyler aratayım Google çöküyor veya PC kasıyor CS 1.6 gibi basit bir oyunu dahi oynarken 100 FPS alırken anlık 30-40'a düşüyor ve geri 100'e çıkmıyor Alt Tab atınca 100 oluyor geri düşüyor bu sorunlarla çok karşılaşıyorum SSD aldıktan sonra bu gibi durumlardan kurtulunabiliyorsa almayı düşünebilirim öneriniz için teşekkür ederim Windows'un kendi içinde bulunan sıfırlamayı denedim ilk başlarda iyiydi fakat yine kasma donmalar başladı.

Dediğin gibi sade oyunlar oynayıp bilgisayarı zorlamıyorsan bence de temiz bir kurulum yapman yeterli olacaktır. Yine de önermemi istersen, ben uzun süredir Ghost Spectre kullanıyorum ve memnunun, deneyebilirsin.

Hangi siteden indirdiniz ve hangi Windows sürümünü kullanıyorsunuz rica etsem söyler misiniz?

Hangi siteden indirdiniz ve hangi Windows sürümünü kullanıyorsunuz rica etsem söyler misiniz?
Youtube kanalından paylaşımlarını yapıyor.
Bu linkten bütün w10 sürümleri görüntüleyebilirsin ayrıca bazı detaylar hakkında bilgilendirmeler var. Önerim son sürümü kurman.
İndirdiğinde sıkıştırılmış olarak geliyor ve her versiyonda şifreleri farklı.
Son sürümün şifresi: aiou9
Diğer versiyonlar için istersen youtube kanalına gidebilirsin ya da tekrardan burada sorabilirsin.

Son düzenleme:
YouTube kanalından paylaşımlarını yapıyor.
Bu linkten bütün Windows 10 sürümleri görüntüleyebilirsin ayrıca bazı detaylar hakkında bilgilendirmeler var. Önerim son sürümü kurman.
İndirdiğinde sıkıştırılmış olarak geliyor ve her versiyonda şifreleri farklı.
Son sürümün şifresi: Aiou9.
Diğer versiyonlar için istersen YouTube kanalına gidebilirsin ya da tekrardan burada sorabilirsin.

Teşekkür ederim bilgiler için kuracağım zaman AiO version Update 9'u kuracağım kurulum sırasında superlite + Defender gibi seçenekleri mevcut gördüğüm kadarıyla indirme kısmında MediaFire'ye gittiğimde .ISO yerine .u9 var Rufus da sorun olur mu bu uzantı.

Ben de ghost spectre kullanıyorum; ancak güvenlik ile ilgili endişelerin olacaksa (modifiye olması sebebiyle) w10 için atlas'ı (atlas os) önerebilirim.

Teşekkür ederim bilgiler için kuracağım zaman AiO version Update 9'u kuracağım kurulum sırasında superlite + Defender gibi seçenekleri mevcut gördüğüm kadarıyla indirme kısmında MediaFire'ye gittiğimde .ISO yerine .u9 var Rufus da sorun olur mu bu uzantı.
.u9 uzantısını .rar olarak değiştirip winrar ile önceden yazdığım şifreyle rardan çıkartırsan .iso olarak çıkacaktır. Superlite ve compact olarak iki versiyonu bulunuyor. Superlite olan daha optimize edilmiş hali. Laptop kullanan veya basit işler için kullananlara compact olanı öneriyo ama ben laptopta da superlite kullanıyorum, sorun olmuyor. +Defender yazanlarda windows defender seçeneği istersen defender olan ya da olmayanı yükleyebilirsin. Hangi antivirüsü kullanmak istediğine bağlı, windows defender kullanıyorsan + defender yazanı yükle.

.U9 uzantısını .RAR olarak değiştirip WinRAR ile önceden yazdığım şifreyle RAR'dan çıkartırsan .ISO olarak çıkacaktır. Superlite ve compact olarak iki versiyonu bulunuyor. Superlite olan daha optimize edilmiş hali. Laptop kullanan veya basit işler için kullananlara compact olanı öneriyor ama ben laptopta da superlite kullanıyorum, sorun olmuyor. +Defender yazanlarda Windows Defender seçeneği istersen Defender olan ya da olmayanı yükleyebilirsin. Hangi antivirüsü kullanmak istediğine bağlı, Windows Defender kullanıyorsan + Defender yazanı yükle.

Teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz rahatsız ettiysem kusura bakmayın.

Ben de Ghost Spectre kullanıyorum; ancak güvenlik ile ilgili endişelerin olacaksa (modifiye olması sebebiyle) Windows 10 için Atlas'ı (atlas OS) önerebilirim.

Teşekkür ederim önerinizi dikkate alacağım.

Çoğunlukla internette gezinmek için kullanıyorum fakat oyun oynadığım zaman çok fazla FPS düşmesi vs. yaşıyorum Twitch de yayın izlerken diğer sekmede YouTube olsun veya Google de bir şeyler aratayım Google çöküyor veya PC kasıyor CS 1.6 gibi basit bir oyunu dahi oynarken 100 FPS alırken anlık 30-40'a düşüyor ve geri 100'e çıkmıyor Alt Tab atınca 100 oluyor geri düşüyor bu sorunlarla çok karşılaşıyorum SSD aldıktan sonra bu gibi durumlardan kurtulunabiliyorsa almayı düşünebilirim öneriniz için teşekkür ederim Windows'un kendi içinde bulunan sıfırlamayı denedim ilk başlarda iyiydi fakat yine kasma donmalar başladı.
Windows'un ISO dosyasını indirerek bir USB bellek ile ön yüklenebilir kurulum medyası oluşturup, daha sonra bu kurulum medyasıyla bilgisayarınızı boot ederek ve Özel kurulumu seçip tüm disklerinizi biçimlendirerek/silerek sıfırdan Windows'u yeniden kurmayı deneyebilirsiniz. (Yani halk arasında "format" da denilen işlemi.)

SSD'ye yükseltmek bilgisayarınızın açılma süresi, bilgisayarınızın yaptığınız işlemlere verdiği tepkilerin hızı da dahil olmak üzere genel olarak sistem performansınızı radikal şekilde arttıracaktır. Ancak konu oyun performansına gelince eğer ekran kartınızın veya sistem RAM'inizin yetersiz gelmesi gibi başka bir sebebi varsa bu sorun sadece SSD'ye yükseltme ile giderilmeyebilir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı