Hangi oyun motoru ve hangi kodlama dili?

Assembly öğren o zaman. Ne dememizi bekliyorsun ki? Unity demek, C# kullanmak demek.

Hocam gergin olmanıza gerek yok. Tabii ki C# diyorum ama bunun dışında başlangıç olarak veya nasıl ilerlemem gerektiği hakkında soru sormaya çalıştım. Sizden bir şey demenizi istemiyorum. Sadece aklıma takılan veya bilmediğim soruları burada sormaya çalışıyorum.

Vay be. Assembly hala yaşıyor mu ve makine dili zor değil mi?
Assembly ölmez. Aktif olarak kullanan kişi sayısı sürekli azalır ama asla bitmez. Assembly şart. Assembly makine dili değil.
Hocam gergin olmanıza gerek yok. Tabii ki C# diyorum ama bunun dışında başlangıç olarak veya nasıl ilerlemem gerektiği hakkında soru sormaya çalıştım. Sizden bir şey demenizi istemiyorum. Sadece aklıma takılan veya bilmediğim soruları burada sormaya çalışıyorum.
OOP olayına yeterince hakim olmadan Unity'ye dokunmayın derim ben.

Eğer ki hobi olarak yapacaksan Unreal'da Blueprint veya Unity'de Bolt Visual Scripting ile oyun yapabilirsin. Dil öğrenmenize gerek kalmaz eğer ki sıkılıyorsanız ama yine de programlama mantığını kavramanız gerekir. Eğer gelecekte işin olarak yapmak istiyorsa seve seve dil öğrenmen gerekir.

Neden oyun motoru tercih ediyorsun? Amacın bir oyun çıkarmak değil? O halde bir kütüphane öğrenmen daha mantıklı ve daha eğlenceli olur.
Pyhton->pygame
C++-> Sdl, SFML,cocos2d-x
Java->libgdx
Veya javascript(tonlarca kütüphane var) vs

Neden oyun motoru tercih ediyorsun? Amacın bir oyun çıkarmak değil? O halde bir kütüphane öğrenmen daha mantıklı ve daha eğlenceli olur.
Pyhton->pygame.
C++-> sdl, sfml, cocos2D-X.
Java->libgdx.
Veya JavaScript(tonlarca kütüphane var) vs.

Aslında evet hobi olarak yapacağım. Şimdi kalkıp tek başıma CoD yaparım asla diyemem. Ama bunların bildiğiniz varsa C# için olanları var mı? Önceden başladığım için biraz aşinalığım var o yüzden.

Eğer 2d yapacaksan kütüphane kullan. Oyun programlamaya ilk defa girceksen 2d ile başlamalısın. C# için pek bir bilgim yok. önerdikleri mi kullandığım için önerdim. Google'a c# game library/framework yazarak bulabilirsin. Ama bence c# da karar kildiysan öncelikle oyun programlamak yerine algoritma kurmasını ve temelini iyi oturtmani tavsiye ederim. Sonucta unity de c# için bir kutuphane. Bunu da pratik yaparak ve daha önce yazılan kodlara bakarak pekistirebilirsin. Algoritma gerçekten önemli. Zamanla herşey yerine oturacak.

Eğer 2D yapacaksan kütüphane kullan. Oyun programlamaya ilk defa girceksen 2D ile başlamalısın. C# için pek bir bilgim yok. Önerdikleri mi kullandığım için önerdim. Google'a C# Game library/framework yazarak bulabilirsin. Ama bence C#'da karar kildiysan öncelikle oyun programlamak yerine algoritma kurmasını ve temelini iyi oturtmani tavsiye ederim. Sonucta Unity'de C# için bir kutuphane. Bunu da pratik yaparak ve daha önce yazılan kodlara bakarak pekistirebilirsin. Algoritma gerçekten önemli. Zamanla her şey yerine oturacak.

Teşekkür ederim Java ile başlayacağım gerçekten de çok yardımcı oldun teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı