Hangi oyuna başlamalıyım?

Hocam istediğiniz oyundan başlayabilirsiniz, hatta ilk Rdr2 başlayın. "Rdr2'yi en sona bırak, ilk onu oynarsan diğer oyunlar sıkıcı ve yetersiz gelir." gibi saçma söylemlere kulak asmanıza gerek yok. Bizim insanımız abartmayı sever :D.

Galiba az çok kafamda kurdum duruma göre değişiklik gösterebilir ama ilk metro ya da Batman sonra Tomb Raider ya da Detroit sonra Witcher 3 ya da RDR2 ama duruma görede değişebilir bir anda RDR2'yi açabilirim. Bu arada neden hiçbiriniz Witcher 3'ten bahsetmedi anlamadım bir an yazmadım konuya sandım :D

Güzel bir son için oyuncuyu 100 saat kıvrandırmak doğru bir oyun tasarımı değil. Her görevde 20 dakika at sürüyorsun, konuşma dinliyorsun, hantal hantal mekaniklerle uğraşıyorsun.

Zaten oyunun 100 saat kıvrandırmak gibi bir tasarımı yok. Eğer oyunun dünyasına ve atmosferine kendinizi kaptıramıyorsanız ancak işkence gibi gelebilir.

Güzel bir son için oyuncuyu 100 saat kıvrandırmak doğru bir oyun tasarımı değil. Her görevde 20 dakika at sürüyorsun, konuşma dinliyorsun, hantal hantal mekaniklerle uğraşıyorsun.

Aynen öyle usta oyun yavaş ilerliyor zaten gün içinde stresli oluyorum bir de atın yavaş yavaş 1 saatte gitmesi beni daha çok strese sokuyor bu yüzden oyunu bitirmedim. Total 3 saat falan oynamışımdır sonra sildim oyunu.

Güzel olan sadece sonu değil ki, ben bazı konuşmalar gittiğin yere gelmeden bittiği için atı yavaş sürüyordum hiç bir şey kaçmasın diye.

Belli ki sen vurayım kırayım ortalıkta koşayım tarzı oyun seviyorsun, sana göre değil tabi.

Metro serisine başla. Exodus Gold Edition değilse mutlaka o 2 DLC'yi al.

Aynen öyle usta oyun yavaş ilerliyor zaten gün içinde stresli oluyorum bir de atın yavaş yavaş 1 saatte gitmesi beni daha çok strese sokuyor bu yüzden oyunu bitirmedim. Total 3 saat falan oynamışımdır sonra sildim oyunu.

Tam olarak durum böyle. Herkesin günde 12 saat bir oyunu oynayacak vakti olmadığı için çoğu oyuncuya zulüm geliyor RDR 2. RDR2 sevenler ise bunu ısrarla kabul edemiyor ilginç bir şekilde.

Güzel olan sadece sonu değil ki, ben bazı konuşmalar gittiğin yere gelmeden bittiği için atı yavaş sürüyordum hiçbir şey kaçmasın diye.

Belli ki sen vurayım kırayım ortalıkta koşayım tarzı oyun seviyorsun, sana göre değil tabii.

Hemen karşındaki kişinin oyun zevkini basitleştireyim mantığı. Her RDR'yi elestirdigimde aldığım klasik tepkilerden biri. Bir oyunun kaliteli bir hikayesinin olması için, sıkıcı olmaması için sadece vurdulu kırdılı olmasına gerek yok. Bakınız aynı tür olan Witcher 3 yine at sürüyorsun tema farklı ama oyun ne kadar hızlı ve interaktif zaten bu yüzden Witcher'ı eleştiren bulamazsın. Aynı şekilde yeni çıkmış bir oyun Alan Wake 2 yine muhteşem bir hikayesi var, anlatım mükemmel, mekanikler mükemmele yakın ve oyun yavaş tempoya sahip değil.

Ayrıca RDR 2'deki vurdulu kırdılı çatışma anları da gayet zevkli, random olaylarda çok zevkli ama bunlara ulaşmak için saatlerce kağnı hızında uyuşuk hareketlerle ilerlemek zorunda kalmak, gecilemeyen avcılık animasyonları gibi animasyonların olması gibi çok büyük sıkıntıları var. Zaten bu sıkıntılar olduğu için GOTY ödünü God of War'a kaptırdı ve GTA 5'in aksine multiplayeri yokluğa terk edildi. Eğer RDR 3 çıkarsa emin ol bu dediklerimin hepsi düzeltilecek.

Hemen karşındaki kişinin oyun zevkini basitleştireyim mantığı. Her RDR'yi elestirdigimde aldığım klasik tepkilerden biri. Bir oyunun kaliteli bir hikayesinin olması için, sıkıcı olmaması için sadece vurdulu kırdılı olmasına gerek yok. Bakınız aynı tür olan Witcher 3 yine at sürüyorsun tema farklı ama oyun ne kadar hızlı ve interaktif zaten bu yüzden Witcher'ı eleştiren bulamazsın. Aynı şekilde yeni çıkmış bir oyun Alan Wake 2 yine muhteşem bir hikayesi var, anlatım mükemmel, mekanikler mükemmele yakın ve oyun yavaş tempoya sahip değil.

Ayrıca RDR 2'deki vurdulu kırdılı çatışma anları da gayet zevkli, random olaylarda çok zevkli ama bunlara ulaşmak için saatlerce kağnı hızında uyuşuk hareketlerle ilerlemek zorunda kalmak, gecilemeyen avcılık animasyonları gibi animasyonların olması gibi çok büyük sıkıntıları var. Zaten bu sıkıntılar olduğu için GOTY ödünü God of War'a kaptırdı ve GTA 5'in aksine multiplayeri yokluğa terk edildi. Eğer RDR 3 çıkarsa emin ol bu dediklerimin hepsi düzeltilecek.

Oyun zevkini basitleştirmeye çalışmadım, sadece animasyonlar rahatsız ediyor desen bir şey demezdim ama sen "at sürüyorsun, konuşma dinliyorsun" diyince senin aksiyon adamı olduğunu düşündüm. Sırf o dediğine bakarak Witcher 3'ü de sevmediğini düşündüm örneğin.

Onun dışında söylediklerine pek katılmıyorum. Witcher'ı eleştireni de gayet bulursun, en basitinden Steam yorumlarına bak. Alan Wake zaten çok daha lineer bi oyun. RDR2 sıkıntıları yüzünden GOTY kaptırmadı, ikisi de taş gibi oyunlardı ve o sene hangisi birince gelirse gelsin kimse şaşırmazdı. Yani o bahsettiğin "sıkıntılar" olmasaydı bile GOW kazanabilirdi.

Multiplay'a gelince, ben online oynamadığımdan sadece şunu söyleyeceğim, GTAV ile karşılaştırmak bence yanlış olur. GTAV'nın başarısı anormal. 2013'ten beri her sene en çok satanlara giren kaç oyun var? Bu Rockstar'ın standardını da yükseltti, şu an Steam'de 70bin peak'e geliyormuş RDR2 örneğin, ilk 25'te, ama Rockstar için tırt.

@sulozerrs Bir de tavsiye vereyim, kol ile oynuyorsanız atın yavaş koşuşu beni de sinir etmişti. Şu modu kurdum ve oyun çok daha eğlenceli hale geldi (normalde de var oyunda ama tuş spamlaman gerekiyor).

Ayrıca da oyunda kasabalar vs dışında her yerde kamp kurup direk istediğiniz yere hızlı seyehat edebiliyorsunuz. Sırf hikaye oynamak istiyorsanız böyle yapın, bir görevden diğerine zıplarsınız direk.

Yeni konular

Geri
Yukarı