Hangi Şıkkı İmha Etmek İsterdiniz?

Hangisini imha etmek isterdiniz ?

• Oy verenlerin toplamı
    160
OEM Key almak korsandır 1000 TL olanı aldınız mı diyenlerle çok karşılaştığım için. Kendileri de biliyorlar 1000 TL saçma diye bir de korsan kullanıyorlar sonra ezmeye çalışıyorlar bir de.😂
Yazdığınızı pek anlamadım ama neyse, ben kimseyi ezmeye çalışmıyorum, isteyen kullansın ama vicdanınızı rahatlatmak için yasaldır diye gezmeyin.
Geçmişte Microsoft'ta da bir süre çalışmış 11 yıllık MCSE olarak diyorum ki OEM anahtarlar korsan değildir. O anahtarlar Microsoft'un kendisi tarafından oluşturulmuş anahtarlar ancak daha sonra farklı şekillerde satışla el değiştiriyorlar. Etikliğini konuşabiliriz, etik olmadıklarını söyleyebilirim ama yasal anahtar onlar. Sonuçta bir şekilde büyük ölçekli bir anlaşmayla bir kurumsal yapı tarafından "satın alınmış" ancak farklı yollarla amacı dışında başka kişilere el altından parayla satılıyorlar.

Kutulu PS oyunu alan birinin daha sonra bunu isterse başkasına parayla satmasının "etik" olmayan tarafı diyebiliriz bu konuya.

Özellikle XP döneminde hava kuvvetlerinin MKPPP ile başlayan anahtarları piyasadaydı, kurumsal çalışan firmaların en az çeyreği o lisanslarla kurumsal şirket harici bilgisayarlara kurulum yapıyorlardı.
Sonuç olarak, ev kullanıcısı için değil de şirketler için üretiliyor. Şirketlerin ucuza ve toptan aldığı kodların, 1000 TL’ye satılması yerine ucuza satılması ne kadar uygun veya yasal?

Yazdığınızı pek anlamadım ama neyse, ben kimseyi ezmeye çalışmıyorum, isteyen kullansın ama vicdanınızı rahatlatmak için yasaldır diye gezmeyin.

Ona göre de Windows 1000 TL‘yi hak eden bir işletim sistemi değil o zaman kazığı biz yeriz ve ben size demedim korsan kullanıp da diyenleri dedim. Evet OEM belki yasal değildir ama Windows 1000 TL’yi haketmez.

Sonuç olarak, ev kullanıcısı için değil de şirketler için üretiliyor. Şirketlerin ucuza ve toptan aldığı kodların, 1000 TL’ye satılması yerine ucuza satılması ne kadar uygun veya yasal?
Uygun kısmını konuşursak uygun değil, etik değil denilebilir ancak işin bir de şöyle 2 tarafı var:

1- Microsoft o anahtarları zaten önceden toplu bir anlaşmayla satmış oluyor ki çoğu ucuz OEM anahtar bu şekilde 3. kişiler tarafından öğrenilip tekrar satışa çıkarılıyor. Bu mantığa göre 500 TL'ye PS4 oyunu satan bir şirketin oyunu 2. elde daha ucuza başkasına satılırken ne kadar etik oluyorsa bu onun bir tık altı denilebilir. Sonuçta o şirket de oyunu oynayacak 2. kişiden para kazanmıyor.

2- Microsoft o anahtarları gayet bulabilecek durumda ama işlerine gelmiyor. Ucuz OEM bile olsalar zaten önceden başka yerden parasını almış oluyorlar ve kullanıcısına gösterdikleri reklamlar ve sahip olduğu kullanıcı verileri çok daha fazlasını kazandırıyor.

Etikliği tartışılır ama o anahtarlar yasal anahtarlar. Ta ki Microsoft araştırıp o anahtarları kapatana kadar...

Son düzenleme:
İşine gelmeyen her mesaja kahkaha emojisi koyanları imha etmeyi herkes istiyor biliyorum. Benim imha etmek istediğim ise bildiğine tutunup doğru olanı kabul etmek istemeyenler.
Kahkaha emojisi direkt olarak beğeni sayıldığı için ben iyi bulduğum yorumlara kahkaha atıyorum. Beğen ile birlikte kahkaha emojisi de beğenilerde sayılıyor, bırak kahkaha atsınlar senin de beğeni sayın artsın. :D

Kahkaha emojisi direkt olarak beğeni sayıldığı için ben iyi bulduğum yorumlara kahkaha atıyorum. Beğen ile birlikte kahkaha emojisi de beğenilerde sayılıyor, bırak kahkaha atsınlar senin de beğeni sayın artsın. :D
İşine gelmeyen her mesaja kahkaha emojisi koyanları imha etmeyi herkes istiyor biliyorum. Benim imha etmek istediğim ise bildiğine tutunup doğru olanı kabul etmek istemeyenler.

Benim de en sevmediğim şey yorumunu saçma bulduğum birine gülme emojisi atınca ona beğeni gitmesi.

Yeni konular

Geri
Yukarı