Hangi soğutma daha iyi?

Hocam genel yapıları alüminyum bir blok ve bakır ısı boruları kullanırlar. Bu malzemeler işlemci üzerinden ısıyı alırlar. Aynı zamanda iyi iletken oldukları için ısıyı dışarı iletirler. Fan ise bu ısıyı alıp üzerinden atar. Pahalı soğutucu üreticileri kaliteli bakır ve alüminyum kullanırlar. Elbette fanlar da kalitelidir.

Gördüğün üzere normal bir stok soğutucunun soğutma bloğu
1594384259533.png

Bir kule tipi soğutucunun soğutma bloğu
1594384316315.png

İşte farkı budur. Oluşan sıcaklığı çok daha geniş bir yüzeye yayıyor ve ciddi soğutma performansı sağlıyor. Bunu da bakır borularla yapıyorsa çok daha güzel iletiyor ve performansı daha da arttırıyor.

Bakır erken ısınır.
Yüzey alanı ne kadar büyük olursa soğutmaya + etkisi olacaktır.

Son düzenleme:
Bakır çok daha geç ısınır.
Yüzey alanı ne kadar büyük olursa soğutmaya + etkisi olacaktır.
Yanlışım varsa düzeltin benim bildiğim bu olayin tam tersi derslerde de gördüğümü hatirliyorum. Şimdi bakır hızlı ısınıp hızlı soğur bu sayede işlemcideki sıcaklığı kendine çeker fanda bakır ın üzerindeki ısıyı dışarı atar. Yani termal macununda amacı sıcaklığı işlemciden alıp bakır bloğa vermektir. Geç ısınacak bir malzeme kullanılırsa işlemcinin sıcaklığı kendi içinde kalır ve 1-2 dk sonra sistem kapanir. Ben böyle biliyorum yanlışım varsa düzeltin.

Bakır çok daha geç ısınır.
Bakır, iyi bir iletken olduğu için daha çabuk ısınır. Isınır doğru bir tabir değil, doğrusu ısıyı daha hızlı iletir diyelim. Bu yüzden ısıyı işlemciden yapraklara, yapraklardan ise hava yoluyla hızlıca tahliyesi gerçekleştiği için bakır tercih edilir.

Eğer bakır geç ısınan bir malzeme olsaydı soğutma bloklarında kullanımazdı.

Yanlışım varsa düzeltin benim bildiğim bu olayin tam tersi derslerde de gördüğümü hatirliyorum. Şimdi bakır hızlı ısınıp hızlı soğur bu sayede işlemcideki sıcaklığı kendine çeker fanda bakır ın üzerindeki ısıyı dışarı atar. Yani termal macununda amacı sıcaklığı işlemciden alıp bakır bloğa vermektir. Geç ısınacak bir malzeme kullanılırsa işlemcinin sıcaklığı kendi içinde kalır ve 1-2 dk sonra sistem kapanir. Ben böyle biliyorum yanlışım varsa düzeltin.
Hocam hangi kafayla yazdım bilmiyorum tam tersi olacak.
Düzelttiğiniz için sağolun.

Performans anlamında konuşacak olursak; sıvı soğutma yalnızca, hava soğutma sistemlerinin ortalama en yüksek bütçesinin üzerine çıkıldığında anlam ifade etmeye başlıyor.
Aynı fiyata sahip 2 adet fiyat/performans ürünü sıvı ve hava soğutma sistemini karşılaştırdığınızda hava soğutma sisteminin liderliği alması kaçınılmaz.

Yani bütçeniz yüksek ve ihtiyaç duyduğunuz soğutma kapasitesi de yüksek ise; sıvı soğutma kullanmanız kaçınılmaz. Ancak gündelik kullanımda ki buna oyun da dahil, hava soğutmanın üstesinden gelemeyeceği durum pek mümkün görünmüyor.

Alt segment sıvı soğutma sistemlerinin tasarım ve zevk gibi kişisel faktörler dışında çok da bir artısı yok anlayacağın. Bütçe yüksek ise üst segment bir sıvı soğutma, yok değilse gücünüzün yettiği hava soğutma sistemini tercih etmek mantıklıca olacaktır. Alt segment sıvı soğutma sistemleri ise tercih edilmemeli mümkün mertebe.

Yeni konular

Geri
Yukarı