Hangi üniversiteyi okumak mantıklıdır?

MeanIt

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar. Bu yıl sınava girmedim onu baştan belirteyim. Sınava 2024'te yani seneye gireceğim. Bilgisayar mühendisliği bölümü istiyorum.
Okumak istediğim üniversiteler içinde sıralamama göre ITU, DEU veya COMU var. Fakat biliyorsunuz ki hayat pahalı ve bu durum öğrenciler için daha daha sıkıntılı bir durum.
+İstanbul'a gitsem kiraların pahalılığı ve konusunu açmak istemediğim çeşitli sıkıntılar var. (Siz zaten biliyorsunuz)
+Çanakkale'ye gitsem ulaşım sıkıntılı ve her yer erkenden kapanıyor diyorlar.
+İzmir'e gitsem bazı eğitim kalitesini beğenmeyen ve yine kira sıkıntısını dile getirenler olmuş.
Ben de şuan Antalya'da yaşıyorum.
Her ne kadar yaşadığım şehirde okumayı pek düşünmüyor olsam da Akdeniz Üniversitesi'nde okumayı mecbur düşünmek zorunda kaldım. Evet her gün otobüsle yine bir ulaşım sıkıntısı yaşayacağım ve evim merkezden bayağı uzakta. Ama kira derdi ortadan kalkmış olacak.
Gelecek yıl sıkıştırmadan yavaş yavaş bunları araştıracağım.
Bu sıkıntıyı ve düşünceleri yaşamış kişilerden öneri almak da beni mutlu eder. Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Ege Üniversitesi düşün derim
Siz burada mı okuyorsunuz hocam?
(Not: Baktım da güzel gibi. Listeye ekleyeyim daha çok araştırırım.)

Bilgisayar mühendisliği ve yazılımda İstanbul ve Ankara hariciyse gitmeseniz de olur.
Hocam lütfen ön yargıları kıralım. Kaç tane İstanbul ve Ankara dışı bilgisayar mühendisliği okuyup da işinde başarılı ve yurtdışında çalışan tanıdığım/yakın akrabam var.

Son düzenleme:
Siz burada mı okuyorsunuz hocam?

Hocam lütfen ön yargıları kıralım. Kaç tane İstanbul ve Ankara dışı bilgisayar mühendisliği okuyup da işinde başarılı ve yurt dışında çalışan tanıdığım/yakın akrabam var.

Yok ben İzmir'de bir vakıf üniversitesinden mezunum. Egede okuyan arkadaşlarım var iyi şeyler duyuyorum mezun olup iyi yerlere geldiler. DEÜ de okuyan çok fazla arkadaşım var eğitim kalitesi olarak bir fark yok fakat DEÜ'nün sınav tarih sistemleri işleyişleri bayağı kötü sınavları her zaman geç olur, okul geç açılır lokasyonu da sıkıntılı o yüzden Ege mi DEÜ mu dersen ben Ege derim.

Hocam lütfen ön yargıları kıralım. Kaç tane İstanbul ve Ankara dışı bilgisayar mühendisliği okuyup da işinde başarılı ve yurtdışında çalışan tanıdığım/yakın akrabam var.
İşinizde başarılı olamazsınız diyen oldu mu? Bilgisayar mühendisliği tahsili görmeden bu alanda çalışan da var ona bakarsanız. Siz kendinizi zaten hangi üniversiteye ya da hangi bölüme giderseniz gidin kişisel olarak geliştireceksiniz ve sıkı çalışacaksınız. Burada kıstas bunu yaparken en yüksek verimi alabileceğiniz yerleri seçmek ki onun için de kampüs imkanı kullanabilme, akademik kadronun hem sizin ilerlemek istediğiniz alanda kadroya sahip olması hem de global anlamda işleri takip etmesi ve literatürde aktif olması, bilişim enstitüsüne sahip olması vs. gibi değişkenleri ele almanız lazım. Bunlar da İstanbul ve Ankara dışında daha iyi olan (hatta bazılarına sahip bile değiller) yerler maalesef yok. Zaten ülkedeki yüksek öğrenim kalitesi de belli üzerine az imkanlı ve ağı (network) dar bir üniversite de eklerseniz aynı çıktı elde etmek için daha fazla yorulmanız demek olur bu. Tercih de kayıp da sizin tabi.

İşinizde başarılı olamazsınız diyen oldu mu? Bilgisayar mühendisliği tahsili görmeden bu alanda çalışan da var ona bakarsanız. Siz kendinizi zaten hangi üniversiteye ya da hangi bölüme giderseniz gidin kişisel olarak geliştireceksiniz ve sıkı çalışacaksınız. Burada kıstas bunu yaparken en yüksek verimi alabileceğiniz yerleri seçmek ki onun için de kampüs imkanı kullanabilme, akademik kadronun hem sizin ilerlemek istediğiniz alanda kadroya sahip olması hem de global anlamda işleri takip etmesi ve literatürde aktif olması, bilişim enstitüsüne sahip olması vs. gibi değişkenleri ele almanız lazım. Bunlar da İstanbul ve Ankara dışında daha iyi olan (hatta bazılarına sahip bile değiller) yerler maalesef yok. Zaten ülkedeki yüksek öğrenim kalitesi de belli üzerine az imkanlı ve ağı (network) dar bir üniversite de eklerseniz aynı çıktı elde etmek için daha fazla yorulmanız demek olur bu. Tercih de kayıp da sizin tabi.
Öneriniz için teşekkürler.
Bir anda öyle yazınca yanlış anlamışım hocam kusura bakmayın.
Tabiiki bunu sınavda yaptığım sıralama gösterecek. Eğer sıralamamdan olur da memnun kalmazsam mezuna kalmaktan çekinmemeyi düşünüyorum. ITU zaten çocukluktan beri hayalimde olan bir üniversite. @erme nin yorumuna da bakarak bir nebze içim rahatladı diyebilirim.

Geri
Yukarı