Hangi Windows 10 Key'i alınmalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
OEM Pro ile OEM'siz Pro arasinda ki fark nedir? Benim aklima bu takildi.

OEM Pro ile OEM'siz Pro arasinda ki fark nedir? Benim aklima bu takildi.

OEM anakarta yazılıyormus tekrar atmamıza gerek yokmus diğer format atınca bitiyormus tekrar almak gerekiyormus ama Retail format sonrasında tekarar kullanılabilirymus

Hocam amazondan 6 liraya aldım şimdi 9 liraya satıyorlar. Retail hemde. Amazondan alın. 60-100 liraya almayın.

Retail: Dijital/Kutulu satılan perakende lisanslardır. Aynı anda tek bilgisayarda süresiz olarak kullanılabilir. Format sonrası başka bilgisayara taşıyabilirsiniz.

OEM: Kullanıldıktan sonra anakartınıza gömülür. OEM key hangi sürümse (HOME,PRO v.s) o sürüm kurduğunuzda otomatik aktifleşir.

Not: Eğer bilgisayar değiştirme ihtimaliniz varsa Retail alın.

Hocam amazondan 6 liraya aldım şimdi 9 liraya satıyorlar. Retail hemde. Amazondan alın. 60-100 liraya almayın.

Retail: Dijital/Kutulu satılan perakende lisanslardır. Aynı anda tek bilgisayarda süresiz olarak kullanılabilir. Format sonrası başka bilgisayara taşıyabilirsiniz.

OEM: Kullanıldıktan sonra anakartınıza gömülür. OEM key hangi sürümse (HOME,PRO v.s) o sürüm kurduğunuzda otomatik aktifleşir.

Not: Eğer bilgisayar değiştirme ihtimaliniz varsa Retail alın.
Retaili o zaman bir kenara kaydetmek lazim oyle degil mi? Retail ayni anda birden fazla bilgisayarda kullanilir mi? Yoksa kullandigimiz bilgisayari formatliyip oyle baska bilgisayara gecmek mi lazim?

Retail'i o zaman bir kenara kaydetmek lazim oyle degil mi? Retail ayni anda birden fazla bilgisayarda kullanilir mi? Yoksa kullandigimiz bilgisayari formatliyip oyle baska bilgisayara gecmek mi lazim?

Aynı anda kullanılmaz. Sadece farklı bir bilgisayara taşınabilir. Onun da bir sınırı var maksimum 1000 kereydi sanırım.

retail keyin altında bunu yazmışlar:

– Ürünler tek Pc içindir ve süresizdir.
Bazen yazıları karıştırabiliyorlar. Yanlış gelirse satıcıyla iletişime geçebilirsiniz.
Ben bugün 8,60 verip retail aldım ama aldığım satıcı tüm ürünlerini kaldırmış. Size tavsiyem en ucuz olan (retail veya oem) alıp kullanmanız. En azından "Zaten ucuzdu." diyebilir, yenisini alabilirsiniz.
Retaili o zaman bir kenara kaydetmek lazim oyle degil mi? Retail ayni anda birden fazla bilgisayarda kullanilir mi? Yoksa kullandigimiz bilgisayari formatliyip oyle baska bilgisayara gecmek mi lazim?
Retail anahtarı bilgisayarınızdan kaldırmanız yeter.

Son düzenleme:
Home Retail almaya karar verdim. Pro ile gereksiz uygulamaları aktif etmek istemiyorum hem de Retail ile format sonrası tekrar kullanabileceğim.

Bana satıcı önce MAK key verdi sonra dedim hocam bu MAK çıktı ardından direkt Retail verildi. Önce keyi deneyin MAK çıkarsa ona göre OEM/PRO aldıysanız yeni key talep edin.

@LikeCastle

Geri
Yukarı