Hangi yüksek lisans bölümlerini seçebilirim?

latiass

Hectopat
2016 yılında Sakarya Matematik bölümünden mezun oldum. ALES girip yüksek lisans yapmak istiyorum. Kendi alanımda değil de bilgisayar mühendisliği veya buna benzer alanda yapmak istiyorum. Yapabilir miyim? Hangi üniversitelerde yapabilirim? Bilgisi olan aydınlatabilir mi?

Hocam şöyle yüksek lisansı alanınızın dışında da yapabilirsiniz mümkün fakat öncelikle tezli mi tezsiz mi yapmayı düşünüyorsunuz bu önemli.

Şayet tezli yapacaksanız alan dışı bir yere başvurduğunuz da yapılacak mülakatta (her ne kadar ALES/Yabancı Dil/Lisans Mezuniyet Ortalamanız yüksekte olsa) bilimsel yeterlilik gerekçe gösterilerek elenmeniz mümkün çünkü hocalar lisanstaki gibi ders anlatmak istemiyor daha çok öğrenciler aktif rol olarak dersi yürütüyor hoca sadece editör rolüne sahip diyebiliriz, dolayısıyla temeli olmayan adayları elemek isteyeceklerdir.

Eğer tezsiz yapmayı düşünüyorum derseniz evet alan dışı bölümlere girmeniz daha olası çünkü biraz daha amiyane tabirle bas parayı al diplomayı mevzusu ön planda diyebiliriz.

İşin üniversite ayağını kendiniz kovalayacaksınız. Öncelikle istediğiniz alanı belirleyip hangi üniversiteler bu alanda YL programı açmış, akademik ortalama şartı nedir (bazı üniversiteler 2.00 iken bazıları 2,75 - 3.00'ları isteyebiliyor), hangi tarihlerde alım yapıyor vs. bunları araştırmanız gerekiyor. Başvuru tarihine kadar da ALES ve dil puanınızı halletmeye çalışırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı