Hani nerede sosyal medyadaki gizlilik?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Birkaç hafta önce sevdiğim kız için Instagram hesabı açmak zorunda kaldım, istek attım ve kabul etmedi. Bende bazı uygulamalar aracılığıyla hesabındaki tüm gönderileri, hikayelerini gördüm, ve hala görebiliyorum.
Yazık hahahaha.

Hani nerede gizlilik?
Yaptığınız şey legal olsa haklı olurdunuz, hiçbir uygulama %100 gizlilik vaat etmez.

Haksız mıyım?
Evet.

Haklısınız, rica etsem ilk cümlenizi biraz daha detaylı anlatabilir misiniz?
Şimdi bir uygulama var, ben ona x diyeceğim. Şimdi bu x uygulamasında gizli profillere bakamıyorsun. Ancak programı kodlayan kişinin gözünden kaçan bir yer var. Mesela bir ara Instagram gizli hesapların profil resmine tıklayarak hesaplarına bakabiliyorduk. Bu tamamen kodlayan kişinin gözünden kaçması ile ilgili. Sonra bu açık rapor edildi ve hemen kapatıldı bu açık. Kullandığınız gizli profile bakma uygulaması ise büyük ihtimalle gözden kaçan bir açık ile gizli profillere bakmanı sağlıyor.

Şimdi bir uygulama var, ben ona x diyeceğim. Şimdi bu x uygulamasında gizli profillere bakamıyorsun. Ancak programı kodlayan kişinin gözünden kaçan bir yer var. Mesela bir ara Instagram gizli hesapların profil resmine tıklayarak hesaplarına bakabiliyorduk. Bu tamamen kodlayan kişinin gözünden kaçması ile ilgili. Sonra bu açık rapor edildi ve hemen kapatıldı bu açık. Kullandığınız gizli profile bakma uygulaması ise büyük ihtimalle gözden kaçan bir açık ile gizli profillere bakmanı sağlıyor.
Teşekkür ederim.

Bunu yapmak casus uygulamayı geliştiren kişi için zaman kaybı olur. Dediğiniz kesinlikle doğru fakat @24099 hocamızın dediği muhtemelen işleyen düzendir.

Uygulamayı indirirsiniz ve diğer uygulamalara erişim izni ister. Bu izin sayesinde Instagram uygulamasının tüm verilerini kendi veri tabanına yükler. Sizin istediğiniz kişi de bu uygulamayı indirmişse onun verilerine ulaşabilirsiniz. Kısacası uygulama kendi veri tabanını oluşturmuştur.

Eğer konu sahibinin takip ettiği kız uygulamayı önceden sildiyse ulaştığı veriler eskidir.

Bu arada şunu da söylemek isterim. Uygulama giriş yaptığımda İnstagram hesabıma giriş yapmamı istiyordu. Birkaç gün sonra fark ettim ki uygulama benden izinsiz saçma sapan tanımadığım kişileri takip ediyor, ve bunu teyit ettim.
Bunu yapmak casus uygulamayı geliştiren kişi için zaman kaybı olur. Dediğiniz kesinlikle doğru fakat @24099 hocamızın dediği muhtemelen işleyen düzendir.

Uygulamayı indirirsiniz ve diğer uygulamalara erişim izni ister. Bu izin sayesinde Instagram uygulamasının tüm verilerini kendi veri tabanına yükler. Sizin istediğiniz kişi de bu uygulamayı indirmişse onun verilerine ulaşabilirsiniz. Kısacası uygulama kendi veri tabanını oluşturmuştur.

Eğer konu sahibinin takip ettiği kız uygulamayı önceden sildiyse ulaştığı veriler eskidir.
Ulaştığım veriler yeniydi. Tarihleri yazıyordu.

Bu arada şunu da söylemek isterim. Uygulama giriş yaptığımda İnstagram hesabıma giriş yapmamı istiyordu. Birkaç gün sonra fark ettim ki uygulama benden izinsiz saçma sapan tanımadığım kişileri takip ediyor, ve bunu teyit ettim.
O zaman uygulama aynı anda da "takipçi kasma hilesi" dedikleri işlevi de yerine getiriyor. Aslında aynı mantık. :D

Sizin şifrenizi bildiği için hedef kişiyi otomatik takip ettiriyor.

Ulaştığım veriler yeniydi. Tarihleri yazıyordu.
Demek bahsettiğiniz kız Instagram şifresini değiştirmemiş, uygulamayı yüklediği zamankiyle aynı şifreyi kullanıyor. (Muhtemelen takipçi hilesi yapmak için indirdi programı.)

Kızın niye kabul etmediği belli. Sosyal medya kullanmıyorsun ve ilk Instagram hesabını gerçek halinle açacak kadar özgüvenin bile yok. Bir de üzerine loser gibi stalklamışsın. Okurken ben üzüldüm.

Konuna dönersek kısmen bir ihlal var ama çoğu kişi sallamıyor. Hesabı gizliye çevirmek başkalarının görememesinden daha çok yüz göz olmamak için var artık. Mesaj atamasın, yorum yapamasın gibi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı