Hard disk birkaç saniyeliğine yok olup geri geliyor

JuliKingsley

Kilopat
Daha fazla  
Aylardır karşılaştıgım bir sorun 2 gündür bilgisayarım bilgisayarcıdaydı ve sonunda evime getirdigim bilgisayarimda her turlu hatanin çözülüp bu hataya bakılmadıgını goruyorum. Problem anlaşılmadıysa açıklıyayım. 240 GB SSD ve 1 TB HDD kullanıyorum. Windows SSD'ye kurulu ve sorun yok SSD'den ötürü. Ama ne yaparsam yapayım HDD'ye bir şey indiremiyorum. Maksimum 5 GB dosya indirebiliyorum ve sonrasında 3 ile 5 saniye arasinda HDD resmen çıkmış gibi yokoluyor ve resim 1'de gördüğünüz gibi klasörleri kendi kendine açıyor, hangi işlemi yaptığım ile ilgili bir alakasi yok, Google'da Search yapar iken bile aniden HDD'nin kurulu oldugu yerel disk aciliyor. Bilgisayarciya tekrardan gitme imkanim yok maalesef ve hani tek bir problem çözümü illaki vardir diye dusunuyorum. Bilgili arkadaşlar yardimci olursa çok sevinirim gerçekten çok önemli bir durum. Aylardır oyun oynayamıyorum ama iş güç meselesinden ilgilenemedim de bilgisayarim ile, herhangi bir eylem gerçekleşsin gerçekleşmesin, HDD'nin bulundugu disk kendi kendine açılıp-kapaniyor ve yok oluyor birkaç saniyeligine, ee malum tüm dosyalar o diskte oldugu icin ya oyun çöküyor kapanıyor ya da indirme yarida kalıyor, indirsem bile oynayamayacağım icin tüm hevesim kaçıyor. Disk yönetiminden diski formatladim, CMD'den 3-5 test yaptim, diski silip tekrar kurdum (zaten bomboş şu an, doluyken çok daha ağır bir problem vardı şu an disk boş iken bile hata devam ediyor) yani bu konuda kafayı yemek üzereyim aşağıdaki hatalarda CMD'den aldigim hatalar, herhangi bir HDD test programi, HDD fixleme programi vb. gerekirse atayim ama bana yardimci olun, teşekkürler şimdiden.

An unspecified error occurred (6E74667363686B2E 13ca).
An unspecified error occurred (6E74667363686B2E 17b4).

Dosya Ekleri

• ABCDEF.png
    ABCDEF.png
    6,1 KB · Görüntüleme: 33
En basitten başlayacak olursak kablosunu anakartın farklı bir soketine takmayı deneyebilirsin sokette sıkıntı olabilir. Kabloda da sıkıntı olabileceğinden farklı kabloyla da denesen iyi olur. Ona rağmen hala aynıysa yüksek ihtimalle HDD Arızalıdır. Yazılımsal bir soruna benzemiyor.

En basitten başlayacak olursak kablosunu anakartın farklı bir soketine takmayı deneyebilirsin sokette sıkıntı olabilir. Kabloda da sıkıntı olabileceğinden farklı kabloyla da denesen iyi olur. Ona rağmen hala aynıysa yüksek ihtimalle HDD arızalıdır. Yazılımsal bir soruna benzemiyor.

Kablolar bu sekilde ben pek anlamıyorum gerci.

Dosya Ekleri

• IMG_20220519_201005.jpg
    IMG_20220519_201005.jpg
    222,5 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_20220519_200956.jpg
    IMG_20220519_200956.jpg
    234,2 KB · Görüntüleme: 19
İkinci fotoğrafta köşedeki kabloları söküp bir üstüne tak.

Su sekilde degistirdim. Ancak hatayi nasıl kontrol edebilecegim hakkinda hiçbir fikrim yok. Bazen 1 saat bazen 30 dakikada bir hard disk yok olup geri geliyor.
3 SATA portunu da farkli farkli denedim ise yaramadi.

Dosya Ekleri

• IMG_20220519_204357.jpg
    IMG_20220519_204357.jpg
    52,1 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Aynı sorun bende de mevcut. SATA kablosunu değiştirdim yenisini aldım aynı sorun devam ediyor ben 2. el aldım PC'yi aldığımda içinde başka bir HDD vardı bozuktur dedim gittim yeni HDD aldım onda da aynısını yapmaya basladı bazen 1 ay sorunsuz çalışıyor bazen dediğin gibi sürekli gidip geliyor umarım bir çözümü vardır sorunun hard disk kaynaklı olduğunu düşünmüyorum çünkü her iki hard diskte de aynı şeyi yapıyor bu kadar şanssızlık olamaz bence.

Geri
Yukarı