Hard disk çalışmaya başlayınca bilgisayar ekranı 1/2 saniyeliğine donuyor

HakanCN

Centipat
Daha fazla  
İlk önce herkese selam. Bilgisayarı ilk aldığım zamanlar (2022'nin kasım ayın da aldım) çok da problem etmiyordum ama bu son zamanlarda yeni bir hard disk almamla birlikte sorunun arttığını gördüm. Bilgisayarım da 1 tane SSD (Windows SSD'ye kurulu) 2 tane de hard disk var. SSD 240 GB, hard Disk'in 1'i 1TB ve sonuncu aldığım ise 2TB.
Bilgisayarı ilk aldığım zamanlar problem yoktu fakat sonra ilk olarak yarım saniye ve 1 saniye arası anlık kasmaya başladı ve daha sonra bu böyle devam etti. Dediğim gibi bu bana çok da sorunmuş gibi gelmedi. Ama şimdi bu olay eskiye nazaran biraz daha fazla ve sık olmaya başlayınca rahatsız oldum. Donmalar olunca genel de ekran donuyor ve kasanın içinden sanki hard diskler sırayla yeni başlıyormuş gibi ilk önce ekran donuyor ve daha sonra kasadan ses çıkıyor. Sizce bunu nasıl düzeltebilirim?

İlk önce herkese selam. Bilgisayarı ilk aldığım zamanlar (2022'nin kasım ayın da aldım) çok da problem etmiyordum ama bu son zamanlarda yeni bir hard disk almamla birlikte sorunun arttığını gördüm. Bilgisayarım da 1 tane SSD (Windows SSD'ye kurulu) 2 tane de hard disk var. SSD 240 GB, hard Disk'in 1'i 1TB ve sonuncu aldığım ise 2TB.
Bilgisayarı ilk aldığım zamanlar problem yoktu fakat sonra ilk olarak yarım saniye ve 1 saniye arası anlık kasmaya başladı ve daha sonra bu böyle devam etti. Dediğim gibi bu bana çok da sorunmuş gibi gelmedi. Ama şimdi bu olay eskiye nazaran biraz daha fazla ve sık olmaya başlayınca rahatsız oldum. Donmalar olunca genel de ekran donuyor ve kasanın içinden sanki hard diskler sırayla yeni başlıyormuş gibi ilk önce ekran donuyor ve daha sonra kasadan ses çıkıyor. Sizce bunu nasıl düzeltebilirim?

Hard Disk Sentinel kurup görsel atar mısınız?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-06-09 130731.png
    Ekran görüntüsü 2023-06-09 130731.png
    115,1 KB · Görüntüleme: 9

Win SSD üzerine kurulu dediginize göre ya yazılımsal ya da SSD kaynaklı bir problem önemli bir şey yoksa bir format dener misiniz?

Win SSD üzerine kurulu dediginize göre ya yazılımsal ya da SSD kaynaklı bir problem önemli bir şey yoksa bir format dener misiniz?
Kesinlikle! Onu ben de düşündüm ama ben içerik ürettiğim için çok zamanım yok. Ama ilk fırsatta muhakkak formatı da deniceğim. Bu arada bilgisayarcıdan sorundan bahsettiğim de Harddiskleri komple boşaltım ve ya içindekilerle biçimlendirmem gerektiğini söylemişti sence bu bir çözüm olur mu? Kendisi 100% çözüm olarak söylemedi, koca karı tavsiyesi gibi bir çözüm dedi.

Kesinlikle! Onu ben de düşündüm ama ben içerik ürettiğim için çok zamanım yok. Ama ilk fırsatta muhakkak formatı da deniceğim. Bu arada bilgisayarcıdan sorundan bahsettiğim de harddiskleri komple boşaltım veya içindekilerle biçimlendirmem gerektiğini söylemişti sence bu bir çözüm olur mu? Kendisi 100% çözüm olarak söylemedi, koca karı tavsiyesi gibi bir çözüm dedi.

Sistem SSD üzerine kurulu ise sorun nasıl HDD'de olabilir sistem kendisini kitliyor HDD'lerin kablosunu çıkarıp dene bakalım kitlenecek mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı