Hard disk kopyalama nasıl yapılıyor?

0ZAN_

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar elimde basit Word işleri için kullandığım eski bir dizüstü var. İçindeki hard diskten takırtı sesleri gelmeye başladı ve cihaz aşırı yavaşladı, sanırım bozulmak üzere. İçindeki hiçbir veriyi kaybetmeden yeni alacağım SSD'ye kopyalamak istiyorum bunu nasıl yapabilirim?

Hocam 2 seçeneğiniz var:
1. doğrudan harici bir disk takarak, C: diskine çift tıklayıp, herşeyi olduğu gibi kopyalayıp harici diske yapıştırmak.
2. İçi tamamen boş, bilgisayardaki C: diski ile AYNI veya DAHA FAZLA kapasiteye sahip, harici veya dahili bir disk bulun. Sonrasında yazının en altına ekleyeceğim microsoft rehberini kullanarak, sistem yedeklemesi yaratmanız. Sonrasında yeni diskinizi satın aldığınızda bunu windows kurulumu sırasında seçerseniz windows ürün etkinleştirme anahtarından tutun da tarayıcı geçmişinize kadar herşey geri gelecektir.

YUKARIDAKİ KURTARMA SÜRÜCÜSÜ OLURŞTURMA REHBERİDİR.

AŞAĞIDAKİ İSE KURTARMA SÜRÜCÜSÜNÜ NASIL KURULUMDA KULLANILACAĞINA AİTTİR.

Not: kurtarma sürücüsü ile kurulum nasıl yapıldığını öğrenmek için linke tıkladıktan sorna aşağı kaydırarak "Bilgisayarınızı geri yüklemek veya kurtarmak için kurtarma sürücüsü kullanma" 'ya tıklayın orada adım adım anlatmaktadır.

Gelecekte sayfanın değişmesi durumuna karşın:
1685382839296.png

ÖNEMLİ DÜZELTME: windows'un önerdiği sistemden geri yükleme rehberi sıfırdan kurulum sırasında kullanılmak için değil. Yani windows olmayan bir bilgisayarda sıfırdan kurulum yaparken kullanmak için değil. Windows kayıt noktasına geri dönme mantığı için bir rehber hazırlamış.

Bunun için öncelikle windows kurulumu sırasında dil seçeneklerinizi seçtikten sonra "bilgisayarınızı onarın" yazısına tıklayın. Sonrasında "gelişmiş seçenekler" seçeneğini ve ardından "sistem görüntüsü kurtarma" seçeneğini seçin. devamında karşınızda tek bir seçenek olacak burada işletim sisteminiz yazar, onu seçin. Sonrasında;
1. Eğer aynı diskte birden fazla sistem görüntüsü varsa "sistem görüntüsünü seç. Sonrasında istediğiniz sistem görüntüsünü seçin.
2. Yalnızca 1 tane sistem görüntüsü varsa ileri'ye tıklayın.

sonrası next next next finish şeklindedir. Onlarıda tek tek yazmaya üşendim

Son düzenleme:
Hocam 2 seçeneğiniz var:
1. doğrudan harici bir disk takarak, C: Diskine çift tıklayıp, her şeyi olduğu gibi kopyalayıp harici diske yapıştırmak.
2. İçi tamamen boş, bilgisayardaki C: Diski ile AYNI veya DAHA FAZLA kapasiteye sahip, harici veya dahili bir disk bulun. Sonrasında yazının en altına ekleyeceğim Microsoft rehberini kullanarak, sistem yedeklemesi yaratmanız. Sonrasında yeni diskinizi satın aldığınızda bunu Windows kurulumu sırasında seçerseniz Windows ürün etkinleştirme anahtarından tutun da tarayıcı geçmişinize kadar her şey geri gelecektir.

YUKARIDAKİ KURTARMA SÜRÜCÜSÜ OLURŞTURMA REHBERİDİR.

AŞAĞIDAKİ İSE KURTARMA SÜRÜCÜSÜNÜ NASIL KURULUMDA KULLANILACAĞINA AİTTİR.

Not: Kurtarma sürücüsü ile kurulum nasıl yapıldığını öğrenmek için linke tıkladıktan sonra aşağı kaydırarak "bilgisayarınızı geri yüklemek veya kurtarmak için kurtarma sürücüsü kullanma"'ya tıklayın orada adım adım anlatmaktadır.

Gelecekte sayfanın değişmesi durumuna karşın:
Eki Görüntüle 1798997

ÖNEMLİ DÜZELTME: Windows'un önerdiği sistemden geri yükleme rehberi sıfırdan kurulum sırasında kullanılmak için değil. Yani Windows olmayan bir bilgisayarda sıfırdan kurulum yaparken kullanmak için değil. Windows kayıt noktasına geri dönme mantığı için bir rehber hazırlamış.

Bunun için öncelikle Windows kurulumu sırasında dil seçeneklerinizi seçtikten sonra "bilgisayarınızı onarın" yazısına tıklayın. Sonrasında "gelişmiş seçenekler" seçeneğini ve ardından "sistem görüntüsü kurtarma" seçeneğini seçin. Devamında karşınızda tek bir seçenek olacak burada işletim sisteminiz yazar, onu seçin. Sonrasında;
1. Eğer aynı diskte birden fazla sistem görüntüsü varsa "sistem görüntüsünü seç. Sonrasında istediğiniz sistem görüntüsünü seçin.
2. Yalnızca 1 tane sistem görüntüsü varsa Ileri'ye tıklayın.

Sonrası Next Next Next finish şeklindedir. Onları da tek tek yazmaya üşendim

Bunun disk klonlamadan farkı nedir ve Hangi yöntem daha hızlı olur?
Ben yanlış anlatmışım sadece dosyalarımı değil komple Windows'la beraber diğer diske klonlamak istiyorum.

Son düzenleme:
Bu bahsettiğim yöntem zaten windows'ün kendi klonlamasıdır. 3. parti bir uygulama araya girmez güvenlidir. Ayrıca bu işlem dosyalarda dahil olarak alır.

Bu bahsettiğim yöntem zaten Windows'ün kendi klonlamasıdır. 3. parti bir uygulama araya girmez güvenlidir. Ayrıca bu işlem dosyalarda dahil olarak alır.

Hocam ben hard diskin D kısmına dosyalarımı yedekledim. Hard diski çıkarıp SSD'ye Windows kurulumu yaptım ve SSD'yi 2 bölüme ayırdım. Daha sonra iki diski de masaüstü bilgisayarıma takıp dosyaları aktardım ama ne yaparsam yapayım SSD'yi ne zaman laptopa taksam aktardığım dosyalar SSD de gözükmüyor ne yapmam gerekli?

Hocam ben hard diskin D kısmına dosyalarımı yedekledim. Hard diski çıkarıp SSD'ye Windows kurulumu yaptım ve SSD'yi 2 bölüme ayırdım. Daha sonra iki diski de masaüstü bilgisayarıma takıp dosyaları aktardım ama ne yaparsam yapayım SSD'yi ne zaman laptopa taksam aktardığım dosyalar SSD de gözükmüyor ne yapmam gerekli?

SSD'leri bölümlemek tavsiye edilen bir şey değil. Forumda da birkaç arkadaş bu yüzden sorun yaşamıştı, haberiniz olsun.

Hocam SSD'de sorun olma ihtimali yüksek. Karşılaştığım ve duymuş olduğum birşey değil. Bu nedenle tahmin yürüttüğümü de belirtmek isterim. Ancak bu durum biraz fazla saçma olmasından dolayı oklar ssd'yi gösteriyor. Mümkünse farklı bir kaynaktan veri iletimini deneyin, örneğin C'den D'ye, bir usb'den D'ye iyi bir başlangıç olur. Eğer bu sorun devam ederse son çare windows kurulumunu tekrar yapın. Bu sefer ssd'yi bölümlere ayırmayın, SSD zaten bölümlere ayrılmasının kişisel bir nedeni yoksa hiçbir faydası olmayan bir cihaz. Uzun vadede C şişmesi durumunda zararı olma ihtimali var. Bunuda akılda tutmak gerekir.

Hocam SSD'de sorun olma ihtimali yüksek. Karşılaştığım ve duymuş olduğum bir şey değil. Bu nedenle tahmin yürüttüğümü de belirtmek isterim. Ancak bu durum biraz fazla saçma olmasından dolayı oklar SSD'yi gösteriyor. Mümkünse farklı bir kaynaktan veri iletimini deneyin, örneğin C'den D'ye, bir USB'den D'ye iyi bir başlangıç olur. Eğer bu sorun devam ederse son çare Windows kurulumunu tekrar yapın. Bu sefer SSD'yi bölümlere ayırmayın, SSD zaten bölümlere ayrılmasının kişisel bir nedeni yoksa hiçbir faydası olmayan bir cihaz. Uzun vadede C şişmesi durumunda zararı olma ihtimali var. Bunu da akılda tutmak gerekir.

Dosyaları USB'ye yedekleyip oradan D'ye attım, şu an bir sorun gözükmüyor. Bilgisayar eski olduğu için 500GB SSD'nin 150'si yetiyor zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı