Hard disk mavi ekrana sebep olur mu?

safadoganayss

Hectopat
SSD veya HDD modeli
Samsung hd161gj
Ekran kartı
GTX 660Ti Power Edition
Anakart
Asus p5q se2
İşlemci
xeon x5450
Arkadaşlar yaklaşık 1-2 aydır mavi ekran sıkıntılarıyla uğraşıyorum, RAM'leri tek tek Memtest'te test ettim hiçbir sorun yok, ekran kartında sorun yok 3-4 saat FurMark testinde sıkıntısız çalışıyor. Tek şüphelendiğim eski hard diskim kaldı. Bugün HD Tune'den kontrol ettiğimde şu ekranı gördüm:

HDTune_Health_SAMSUNG_HD161GJ.png

Bu sorun mavi ekran hatalarına sebep olur mu? Bu arada her mavi ekran verdiğinde farklı farklı şeylerden dolayı veriyor.

Merhaba arkadaşlar, bendede buna çok benzer bir durum var ve tesadüfen öğrendim. Sistemime 600w yetersiz diye 750 gold sertifikalı bir psu aldım. Aldığıma pişman oldum sürekli mavi ekran hataları ve farklı kodlar farklı sebepler ile mavi ekran ve sistem baştan başlıyordu. Özellikle PUBG oynarken. Çare olarak ofisimden eski 600 w psu yu getirdim ve 2 saat pubg oynadım sorun yok, sonunda suç yeni PSU da dedim. Sistemim m.2 ssd üzerine kurulu ve 4 adet eski HDD var( 2 tane 2.5 ve 2 tane 3.5) . Artık sorun PSU da olduğuna göre eski hdd leri takıp psu yu garantiye yollamaya karar verdim ve tekrar sistem açtığımda yine mavi ekran verdi. HDD leri teker teker deneyerek test edip sonuçları paylaşırım. Kendim konu açtım ama orada cevap yok buradada benzer bir durum var gibi

Yeni PSU ile denedim 2. 3. 4. hdd leri çıkararak hiçbir mavi ekran hatası oluşmadı
2 TB kapasiteli hdd ile tek denediğimdede mavi ekran veriyordu, şimdi sorun hdd de mi yoksa onun anakarta bağlandığı sata kablosunda mı yoksa anakarttaki portta mı onu test ediyorum. Başka bir sata kablosu ile başka bir porta bağladım yaklaşık 1 saat bekledim henüz mavi ekran yok. Sanıyorum ya anakartta port arızalı ya da sata kablosu...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı