Hard disk mi yoksa SSD mi alınmalı?

Eğer halihazırda kurulu bir bir sisteminiz varsa ve sadece depolama alanını artırmak isterseniz fiyat anlamında HDD çok daha ucuz gelir ama kullanacağınız işe bağlı olarak HDD ve SSD arasında karar vermek daha mantıklı olur. Eğer sadece oyun depolayacaksanız oyunlar daha hızlı açılır evet ama ben şahsen sadece oyun amacıyla SSD'ye para vermeyi mantıklı bulmuyorum. Tabii para çok büyük dert değilse ve bütçe çoksa alınır. Eğer sadece belge, resim tarzı şeyler depolayacaksanız kesinlikle HDD. SSD'nin bu konuda tek avantajı HDD'e göre daha güvenilir olması olur. Fakat bulut depolama diye bir şey de var bunu da unutmamak gerek. Aylık ufak ücretler vererek belge ve resimleri orada daha makul ve güvenli şekilde saklayabilirsiniz. Tabii internet olmazsa bulutta sağladığınız verilere ulaşamazsınız.

Fakat halihazırda kurulu olmayan bir düzeniniz varsa SSD + HDD kombinasyonu kullanılabilir. SSD üzerine Windows, HDD üzerinde veriler depolanabilir.

İşletim sistemini de alacağınız depolama birimine kuracaksanız en azından SATA bir SSD alın. Depolama yapacaksanız da yapmayacaksanız da işletim sistemi için bir 120 GB SSD alın en azından. Yanına da 1TB HDD alın. Günümüz için en güzel çözüm bu. SATA SSD dediğimiz şey HDD'lerden çok daha hızlıdır. Yani SSD'ye kurduğunuz Windows, saniyeler içinde açılabilir ama HDD ile hem programlar hem Windows daha geç açılacaktır. Bu yüzden Windows kurmak için SSD almanız önemli çünkü Windows'un ya da kullanacağınız herhangi bir işletim sisteminin hızlı bir depolama biriminde olması diğer çoğu şeyi de olumlu etkileyecektir. İşletim sisteminin ve çok sık kullandığınız programları SSD'ye kurup, depolamak istediğiniz dosyalar ve oyunlar gibi şeyleri HDD'e kurmak verdiğiniz paraya göre iyi bir performans sağlar size.

@NAres Günümüzde oyuncu bilgisayarları için SSD gerekli,ama 1TB'ı illa SSD almak zorunda değilsin.480GB bir SSD ve 500GB HDD işini görür.

Geri
Yukarı