Çözüldü İkinci bir SSD mi yoksa Hard Disk mi almalıyım?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Foogybugy

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci / Müzik Prodüktörü
Merhaba arkadaşlar. Geçtiğimiz yaz kafamdaki masaüstü sistemi toplamıştım. Sistemim, AMD Ryzen 2600X / MSI RTX 2060 Gaming Z / 16 GB (2x8) 3000 MHz RAM / Samsung 860 Evo 250 GB SSD şeklinde. Sistemimde 250 GB'dan başka bir disk bulunmadığı için ekstra bir diske ihtiyaç duyuyorum, ancak SSD mi yoksa HDD mi alsam buna karar veremedim. Malum SSD performans açısından her halükarda HDD'ye göre çok daha iyi oluyor ancak dolar kurunun geldiği noktaya baktığımızda gönlüm HDD'den yana açıkçası. Benim sizlere sormak istediğim soru şu;

Ben bilgisayarıma HDD takarsam, HDD'ye kuracağım oyunlarda ve programlarda, SSD'ye göre ne kadar performans kaybı yaşarım ya da yaşar mıyım? Ayrıca ben aynı zamanda müzik prodüktörlüğü yapıyorum ve bu iş de diskte yer kaplayan bir iş. Bir yandan da oyun oynayan bir insanım. Eğer SSD alırsam 500 GB'lık bir SSD alacağım, HDD alırsam en az 1 TB'lık HDD alacağım. Siz ne yapmamı önerirsiniz? Yani şu an sadece SSD kurulu olan bir bilgisayara HDD eklersem ve oyunları HDD'de kullanırsam gözle görülür bir performans kaybı yaşar mıyım?

Bir diğer sorum ise şu; eğer SSD alırsam tekrar Samsung almayı düşünüyorum ancak gerçekten diğerlerine göre daha pahalı. Oldu da başka bir SSD almak istedim, hangi markayı almamı önerirsiniz? Adata ve Toshiba SSD'lerde kronik sorun olduğunu biliyorum.

Çözüm
Bende 500GB SSD ve 2TB+1TB HDD olmak üzere 3 tane harddisk var. Oyunları ve programları HDD'ye kurmak performansı etkilemiyor ama oyunlarda yükleme süreleri SSD'ye nazaran daha fazla oluyor. Başka bir farkı yok.
ayrıca ben aynı zamanda müzik prodüktörlüğü yapıyorum ve bu iş de diskte yer kaplayan bir iş.
Eğer yaptığın iş daha çok alan istiyorsa HDD al.
Bende 500GB SSD ve 2TB+1TB HDD olmak üzere 3 tane harddisk var. Oyunları ve programları HDD'ye kurmak performansı etkilemiyor ama oyunlarda yükleme süreleri SSD'ye nazaran daha fazla oluyor. Başka bir farkı yok.
ayrıca ben aynı zamanda müzik prodüktörlüğü yapıyorum ve bu iş de diskte yer kaplayan bir iş.

Çözüm

Peki HDD olarak önerebileceğiniz bir model var mı? Bütçem 400 lira.

Bu modeli çok beğenmişler ama daha iyisi varsa onu almak isterim.

400TL'ye 2TB Seagate Barracuda modeli varmış. 1TB yetmez diye düşünüyorsan bunu alabilirsin. Gösterdiğin WD Blue modeli de iyidir.
Bir de bu var ama ben WD Green modellinin dönüş hızı 5900RPM olarak biliyorum fakat burada 7200RPM yazıyor. Tam emin olamadım dönüş hızı hakkında HDD'nin.
Birde Hitachi markası var. Pek ismi duyulmamış Türkiye'de ama eski köklü bir markadır. Benim ilk kullandığım HDD'de Hitachi'ydi.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı