Hard disk PCB değişimi

quinstorm

Femtopat
Daha fazla  
1 hafta önce hard diskim bozuldu. Yanık kokusu aldım, içini açtım baktım. Başta bir parça var, orası yanmış ve erimiş. Şu an hiç ses yok, Seagate 250 GB içinde şiflerim dosyalarım falan vardı. Sonra 500 GB Seagate hard disk var. Ben de onun PCB'si ile değiştim fakat dit diye ötüyor sonra duruyor.
Hiçbir şekilde tanımıyor BIOS'u değişmem gerekiyor herhalde.
Daha önce deneyimleyen varsa yardım edebilirse çok sevinirim.
Sorum şu 250 GB yanan hard disk pcbsinin içindeki BIOS'unu alsam 500 GB çalışan harddiskkin BIOS ile değişsem olur mu?

1 hafta önce hard diskim bozuldu. Yanık kokusu aldım, içini açtım baktım. Başta bir parça var, orası yanmış ve erimiş. Şu an hiç ses yok, Seagate 250 GB içinde şiflerim dosyalarım falan vardı. Sonra 500 GB Seagate hard disk var. Ben de onun PCB'si ile değiştim fakat dit diye ötüyor sonra duruyor.
Sorum şu 250 GB yanan hard disk pcbsinin içindeki BIOS'unu alsam 500 GB çalışan harddiskkin BIOS ile değişsem olur mu?
Dostum net cevap çıkmaz buradan deneyip görmen lazım.

Aynı model ve aynı versiyona sahip donor bir harddisk lazım. O sağlam HDD den kart sökülüp diğer HDD ye takılacak. HDD ye ait PCB nin önlü arkalı fotoğrafını atsana sana direkt kartı bulayım. Eğer basit arıza ise eski kartı tamir edip kullanabilirsin.

250GB olan HDD'nin PCB'sinden entegrenin sökülüp (tabii yanan entegre ise aynı model kapasite HDD bulmanız gerekecek seri numarasına kadar aynı olmalı.) 500 lüğün PCB'sine takılmalı ve o PCB de 250'lik HDD'ye takılmalı. Parantez içinde yazdığım şekilde bulmanız daha mantıklı ve uyguna gelecektir.

250GB olan HDD'nin PCB'sinden entegrenin sökülüp (tabii yanan entegre ise aynı model kapasite HDD bulmanız gerekecek seri numarasına kadar aynı olmalı.) 500 lüğün PCB'sine takılmalı ve o PCB de 250'lik HDD'ye takılmalı. Parantez içinde yazdığım şekilde bulmanız daha mantıklı ve uyguna gelecektir.
Sen yanlış anlamışsın elindeki 250 lik HDD bozuk bunu kurtarmamız lazım. Kendisi bunlar aynı nasıl olsa diye 500 lük HDD nin kartını 250 ye takmış.

Sen yanlış anlamışsın elindeki 250'lik HDD bozuk bunu kurtarmamız lazım. Kendisi bunlar aynı nasıl olsa diye 500'lük HDD'nin kartını 250'ye takmış.

Dikkatli okursanız yanlış anlamadığımı anlarsınız. Arkadaşın 250'lik olanı kurtarması gerekiyor ve donor olarak 500'lük var elinde. Eğer 500lüğün PCB'sini kullanmak istiyorsa 250 lilik olan PCB'den entegrenin sökülmesi ve sağlam PCB'ye geçirilmesi gerekiyor. Biraz karışık yazmış olabilirim ama durum bu.

Dikkatli okursanız yanlış anlamadığımı anlarsınız. Arkadaşın 250'lik olanı kurtarması gerekiyor ve donor olarak 500'lük var elinde. Eğer 500lüğün PCB'sini kullanmak istiyorsa 250 lilik olan PCB'den entegrenin sökülmesi ve sağlam PCB'ye geçirilmesi gerekiyor. Biraz karışık yazmış olabilirim ama durum bu.
Donor için aynı marka model ve revizyon şart aynı markanın farklı modelleri donor olmaz.

Arkadaşın dediği gibi PCB layout aynı fakat depolama aynı değil biri 250GB diğeri 500GB sorunda bu yukarıda okuduğum yorumlardan anladığıma göre olmaz herhalde zaten çok eski hard diskler.

Yeni konular

Geri
Yukarı