Çözüldü Hard disk "Seek Error Rate" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hernan

Kilopat
Daha fazla  
4 yıldır kullandığım Toshiba 1TB hard disk son zamanlarda teklemeye başladı. Yani her zaman değil ama arada bir tık tık sesler geliyor, zorlanıyor gibi oluyor. O sırada oyundaysam oyun donuyor 1-2 saniyeliğine.

Bad Sector hatası falan yok. HDD Sentinel'den baktım. Seek Error Rate = 2 olarak gözüküyor. Yandaki "2" PC'yi her açtığımda değişiyor, bazen "23" oluyor bazense hiç hata gözükmüyor.

Hard diskimin ömrü bitmiş mi? Sorun nedir bilen varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• resim_2021-05-18_173049.png
    resim_2021-05-18_173049.png
    97,6 KB · Görüntüleme: 123
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hardiske bad sector testi yapabilir misiniz, hardiskinizin hata sayısı orası ve 2 değil 70002 yazıyor. Bana yüksek göründü ama yanlışımda olabilir, daha iyi bilenler düzeltsin hatalarımı.

2 yazıyor dediğim yerin görselini yükledim. Bad sector bulunmuyor.
Çözümü buldum fakat ne alaka olduğunu anlamadım.

1 ay önce kasaya fan almıştım ve bu fan direkt olarak hard diskin önünde duruyor. Yani dışardaki havayı alır almaz direkt hard diske üfürüyor. Fanı çıkardıktan sonra sorun çözüldü. Artık tekleme vs olmuyor hata da gözükmüyor. Fazla ısınmadan dolayı böyle bir şey olsa neyse fakat soğumadan dolayı böyle bir şey olması çok alakasız geldi.
4 yıldır kullandığım Toshiba 1TB hard disk son zamanlarda teklemeye başladı. Yani her zaman değil ama arada bir tık tık sesler geliyor, zorlanıyor gibi oluyor. O sırada oyundaysam oyun donuyor 1-2 saniyeliğine.

Bad Sector hatası falan yok. HDD Sentinel'den baktım. Seek Error Rate = 2 olarak gözüküyor. Yandaki "2" PC'yi her açtığımda değişiyor, bazen "23" oluyor bazense hiç hata gözükmüyor.

Hard diskimin ömrü bitmiş mi? Sorun nedir bilen varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Hardiske bad sector testi yapabilir misiniz, hardiskinizin hata sayısı orası ve 2 değil 70002 yazıyor. Bana yüksek göründü ama yanlışımda olabilir, daha iyi bilenler düzeltsin hatalarımı.

2 yazıyor dediğim yerin görselini yükledim. Bad sector bulunmuyor.
Çözümü buldum fakat ne alaka olduğunu anlamadım.

1 ay önce kasaya fan almıştım ve bu fan direkt olarak hard diskin önünde duruyor. Yani dışardaki havayı alır almaz direkt hard diske üfürüyor. Fanı çıkardıktan sonra sorun çözüldü. Artık tekleme vs olmuyor hata da gözükmüyor. Fazla ısınmadan dolayı böyle bir şey olsa neyse fakat soğumadan dolayı böyle bir şey olması çok alakasız geldi.

Dosya Ekleri

• qwe.png
    qwe.png
    16 KB · Görüntüleme: 106
  • sdasdsad.png
    sdasdsad.png
    63 KB · Görüntüleme: 97
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Konuyu hortlatıyorum fakat birilerinin işine yarar belki aynı sorunu bende yaşadım bad sector taramasında ilk satırın yarısında 5 10 adet bad sector buldu ve bad sectorlerde kafa atma sesi geliyordu SATA kablosunu değiştirdim ve şu an sıkıntı yok gibi ilk 3 satırda 0 bad sector.

Yeni konular

Geri
Yukarı