Hard Disk Sentinel Testi Sonucu

Emre Uncu

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Ankara
Merhabalar, yaklaşık olarak 7 senedir aktif olarak kullandığım harddiske format atarken karşılaştığım sorun yüzünden test yapma gereği duydum. Formatlarken belli başlı bölgeleri biçimlendiremiyordu ve hata veriyordu. Silinmeyen bölgeleri bulamıyordum ama format başarılı bitiyordu. Test sonuçları ortada. Merak ettiğim olay ise sağlık durumunun %15 olup performansının %100 nasıl olması? 656 gün 16 saat bilgisayar kullanımı mıdır yoksa gün olarak kullanım mıdır? Tahmini kalan ömrü ise 25 gün diyor yani 26x24 olarak mı? Her açılışta hantal bir şekilde açılıyor yaklaşık 10 dakika sonra normal performansına dönüyor. Cevaplarınızı bekliyorum.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    35,1 KB · Görüntüleme: 502
İlk açılışta hantallaşıp normale dönmesi yavaş olmasından olabilir ve Windows 10 yüzünden de olabilir. Diskin yüzeyinde bozuk olan 304 sektör kullanıma kapatılmış onu söylüyor. Low Level Format atarsanız diskin yüzeyinde ki zayıf sektörler düzelebilir (eğer varsa) yoksa bile garanti olsun diye atabilirsiniz.

İlk açılışta hantallaşıp normale dönmesi yavaş olmasından olabilir ve Windows 10 yüzünden de olabilir. Diskin yüzeyinde bozuk olan 304 sektör kullanıma kapatılmış onu söylüyor. Low Level Format atarsanız diskin yüzeyinde ki zayıf sektörler düzelebilir (eğer varsa) yoksa bile garanti olsun diye atabilirsiniz.
Zayıf demiyor hocam direk hatalı diyor bundan birşey olmaz diyor.

1 yıl öncesine kadar böyle bir sorun yoktu. Son 4 aydır yaşamaya başladım. Artık kapatmak yerine uykuya alıyorum açıldığında performans kaybı yaşamıyorum.

Bozuk sektörlerin sayısı artınca diskin performansı azalır ne kadar çok bozuk sektör varsa o kadar yavaşlar disk çünkü disk verileri yazabileceği sorunsuz sektörleri kullandığı için.

Yeni konular

Geri
Yukarı