Hard Diskleri Önbellek Ne İşe Yarar?

Önbellek veri aktarımında kullanılan birimdir. Örn: Bir program veya dosya açıp kapattın, önbellek bunu kaydeder. Tekrar açmak istediğinde daha hızlı yanıt verir. 16 MB, 32 MB gibi çeşitleri var. Önbelleğin ne kadar büyükse hızın o kadar artar. Benim tavsiyem SSD al. HDD'in zamanı geçti artık =)

Son düzenleyen: Moderatör:
Önbellek veri aktarımında kullanılan birimdir. Örn: Bir program veya dosya açıp kapattın, önbellek bunu kaydeder. Tekrar açmak istediğinde daha hızlı yanıt verir. 16 MB, 32 MB gibi çeşitleri var. Önbelleğin ne kadar büyükse hızın o kadar artar. Benim tavsiyem SSD al. HDD'in zamanı geçti artık =)

Neye göre, kime göre?

Ben bazen harddiskteki önbelleği kullanıyorum. Sanırım işlemciye veriyor. Ama performans aldığımı söyleyebilirim. Bilgisayarım > özellekler > performans ayarlarından yapıyorum.

Bu zamanla ilgili bir olay. Mesela bilgisayarını açtıktan sonra, visual studio çift tıkladın. Hemen shell senin ne yapmak istediğini algıladı, Kernel dedi ki benim kullanıcım bunları yapmak istiyor. Kernel'da düşündü bunları gideyim HDD alayım. RAM'e yükleyeyim. HDD'ye gitti bana Visual Studio verilerini istedi. HDD düşündü benim şu katmanımda şu sektörümde o dosya. Veri RAM gitti işlendi geldi. HDD bu sefer dedi ki benden bu dosyayı istiyorlar. Dur ben bunun adress bilgilerimi cache (ön-bellek) yazayım da, benden bir daha istemeye geldiklerinde nerede olduğunu düşünmeyeyim dedi. Yani cache kendi içindeki kullanılan verilerin adresslerini yazar, elektirik kesildiğinde unutur. Yani kullandığınız programlar database gibi sürekli file input / output yapmıyor ise sisteme verilen hız umursanmayacak kadar küçük. Sonuçta veriler RAM ve işlemci üzerinde çalısır.

Katılıyorum. Gözle görülen bir hız artışı yok zaten. Adı üzerinde önbellek.

(Elimden geldiğince ediyorum. Dün 1 bugün 2 )

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı