HDD Önbellek Ne İşe Yarar?

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, HDD alıcam aklıma takılan bir soru oldu. Benim şimdiki kullandığım hdd 1tb 7200 rpm 64 mb önbelleği var ama sıkıntılı biraz ses çıkarıyor. Benim maximum kullandıgım alan 200 gb filan oluyor bu yüzden 320 gb 7200 rpm 8 mb önbellekli hdd almayı düşünüyorum. 64 mb ile 8 mb önbellek arasındaki fark nedir ?

Son düzenleyen: Moderatör:
HDD içerisindeki RAM türü hafızadır. HDD mekanik yapıda olduğu için veriyi diskten okuyup direkt Ram aktarmaya kalksa sürekli bilgisayar donup kalır. Bilgiyi ön hafızaya aktarıp oradan RAM ' e ulaştırır, bu yazma ve okumada stabilite ve veri güvenliği sağlar.Ön bellek miktarı ne kadar büyük olursa disk o kadar performanslı olur.

Sana şöyle özetliyeyim. PC yeni açıldı, bir program açtın 5 saniyede açıldı. Kapattın, bir kaç program falan açtın. O 5 saniyede açılan programı tekrar açtığında 1 saniyede açılır. HDD o programı önbelleğine kaydeder. Önbellek ne kadar yüksekse o kadar iyidir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı