Harddisk'deki Klasörler Ve Oyunlar Açılmıyor

231981

Kilopat
Makaleler
1
İyi forumlar herkese. Seagate marka Barracuda serisi 500 GB bir diskim var. 5-6 sene olmuştur alalı. Aldığım günden bu yana disk biçimlendirme bile yapmadım hep aynı şekilde kullandım. Bir kaç oyunda takılma sorunu yaşayınca disklerimi kontrol edeyim dedim ve hızları düşük geldi bana. Bir de hız testinde iniş çıkışlar da çok oluyor. Daha önce de test etmiştim SS'de gördüğünüz hızların daha üstünü veriyordu disk yani gözle görüşür bir düşüş var. Araştırdığım kadarı ile disk erase işlemi diski fabrika ayarına döndürüyor ve diskin hızında bir nebze de olsa artış yaratıyormuş. Bende SeaTools isimli program ile erase işlemi yapmak istedim %3, %4 diye giderken birden FAIL hatası verdi yani işlem başarısız oldu. Zaten bu FAIL yazısından sonra baktım oyunlarım açılmıyor sanki oyunları silmişim gibi '' Bu kısayolun başvurduğu x öğesi değiştirilmiş ve ya taşınmış '' uyarısı alıyorum ve bütün klasörlere erişemiyorum. Mecburen bu diski komple sıfırlamam lazım. Sizlerden yardım istiyorum. Bu diski nasıl fabrika ayarına çevirebilirim? Fabrika ayarına çevirirsem eğer diskin hızında iyileşme ve o iniş çıkışların düzelme şansı var mı? Bu arada belirteyim diskte bad sector yok. Şimdiden teşekkür ederim yardımcı olacak kişilere.

Bu program FAIL vermişti. Seagate'nin kendi programı.

2020-02-19_09-34-56.jpg

Bunlar da diskin hız testleri. İniş ve çıkışları görebilirsiniz. Daha önce böyle değildi bu disk. Daha hızlıydı.

19-_ubat-2020_12-45.jpg

2020-02-19_09-52-09.jpg

Erase işlemi diskin içindeki verileri silmek oluyor. Yani boot dizininde ctrl+a yapıp, sağ tık ve sil demenizle aynı, farklı olarak erase işlemi gizli dosya ve klasörleri de siler. Bundan dolayı %3 -4 gibi hata verdiği icin şanslısınız. Yoksa tertemiz bir harddiskiniz olacaktı. Ne kadar verinizin silindiğine tek tek bakmanız lazım.

Son düzenleme:
Eğer içerisindeki veriler önemsizse Mini Tool ile komple silin ve yeniden bir birim haline getirin ardından bu program ile sağlık durumunu kontrol edin ss atın.

Hocam verileri yedek almıştım o konuda sıkıntı yok ama bir iki konu buldum bunlar işe yarar mı yoksa sizin dediğiniz şekilde daha mı etkili olur?

Bir de bu HDDGURU: HDD LLF Low Level Format Tool program önerilmiş technopat'ta.
Erase işlemi diskin içindeki verileri silmek oluyor. Yani boot dizininde ctrl+a yapıp, sağ tık ve sil demenizle aynı, farklı olarak erase işlemi gizli dosya ve klasörleri de siler. Bundan dolayı %3 -4 gibi hata verdiği icin şanslısınız. Yoksa tertemiz bir harddiskiniz olacaktı. Ne kadar verinizin silindiğine tek tek bakmanız lazım.

Dediğim gibi hocam şuan oyunlar açılmıyor klasörlere erişemiyorum.

Vallahi çok "top secret" verilerin yoksa benim dediğim gibi de yapabilirsin makaleden de yardım alabilirsin tercih senin ikiside aynı kapıya çıkıyor

Harddiske ulaşabiliyorsanız, low level format atmayın, ömründen baya bir çalarsınız harrdiskin. Verilerinizin yedeği varsa normal bir format atın. Sonra HDD Tune ile tam yüzey kontrolü yapın. Bad sectör falan var mı ?

Ulaşabiliyorum hocam normal olarak gözüküyor bilgisayarım da sadece klasör ve oyunlar açılmıyor o kadar. Yedeklerini almıştım evet. Normal bir format atın dediğiniz tam olarak nedir hocam biçimlendirme mi sadece yoksa program mı kullanmam gerekiyor? Bad sector yok hocam disk o konuda temiz.

@231981 hocam nazar değdirdiniz harddiskinize. Şimdi Wd şikayetinizin yanına bunu da ekleyin:) Hakkını vermiş ama.

Konu ile ne alakası var onu anlamadım?

Vallahi çok "top secret" verilerin yoksa benim dediğim gibi de yapabilirsin makaleden de yardım alabilirsin tercih senin ikiside aynı kapıya çıkıyor

Yok be hocam standart kullanıcı verileri oyunlar falan :)

Doğrudur, programsız bir biçimlendirme yapabilirsiniz. HDD niz 7200 rpm bir HDD için çok da kötü okuma yazma değerlerine sahip değil ki 5-6 yıl olmuş. Bence bu şekilde kullanıp, bunu arşiv için SSD nizi de hızlı okunmasını istediğiniz program, oyun vs. için kullanın. Sonuçta mekanik harddisklerde yıla bağlı performans kayıpları oluyor.

Doğrudur, programsız bir biçimlendirme yapabilirsiniz. HDD niz 7200 rpm bir HDD için çok da kötü okuma yazma değerlerine sahip değil ki 5-6 yıl olmuş. Bence bu şekilde kullanıp, bunu arşiv için SSD nizi de hızlı okunmasını istediğiniz program, oyun vs. için kullanın. Sonuçta mekanik harddisklerde yıla bağlı performans kayıpları oluyor.

Cevabınız için teşekkür ederim. Daha 1 ay öncesine kadar daha yüksek değerler alıyorum 1-2 oyunda takılma sorunu yaşayınca hemen diski teste soktum ve hızının biraz düştüğünü gördüm. Biçimlendirmeyi ağır modda yapacağım biçimlendirme bittiği zaman hız konusunda bir değişim olur mu acaba? Özellikle de bu inişli çıkışlı hızların düzelmesini istiyorum.
@Andar Han hocam diski biçimlendiremiyorum disk yöneticisinde bile biçimlendir yazısına tıklanmıyor soluk yazı var ne yapmam gerek?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı