Çözüldü Harici disk "disk tarama" yapmadan gözükmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yazar

Hectopat
Yer
Turkey
Merhaba Technopat Sosyal üyeleri, bugün yeni bir hata ile karşınızdayım 😁

Bir arkadaşım bana 1TB Seagate hard diskini verdi. Diski bilgisayara taktığında bilgisayarın diski görmediğini söyledi. İçinde 200 GB kurtarılması gereken veri olduğunu da söyledi. Bende işe koyuldum.

SATA to USB kablo yardımıyla diski bilgisayarıma bağladım. Kablonun üzerinde bulunan ışıklar diskin sağlıklı bir şekilde çalıştığını ve güç aldığını gösteriyordu.
Ancak diski bilgisayarıma bağladığımda disk çalışmasına rağmen bilgisayarımda diskin bağlandığına dair herhangi bir tepki yoktu.
Birkaç tak-çıkar denemenin ardından bir anda disk bilgisayarda görünüp aktif hale geldi.

Çok fazla deneme yapmıştım ve kendiliğinden bir seferliğine de olsa disk bana kapılarını açmıştı. Fırsat bu fırsat deyip içindeki verilerin tamamını kurtardım. Daha sonra onarma sürecine geçtim işte sorun da tam burada başlıyor.

Diski tekrar çıkartıp taktığımda ne disk yöneticisinde ne de aygıtlar kısmında algılanan bir cihaz gözükmüyordu. En son çare disk yöneticisinin eylem sekmesinden "diskleri yeniden tara" butonuna bastım ufak bir taramadan sonra bilgisayarım diski algıladı ancak "başlatılmamış" olarak görmeye başladı. Halen içine erişemiyordum ve dosya gezgini hala diski görmüyordu. Yeniden tarama yaptıktan sonra disk yöneticisi diski tanıdı ve bende diski tekrar tekrar uğraşarak biçimlendirdim sürekli "biçimlendirme tamamlanamadı" hatası alıyordum ve biraz tak-çıkar yaptıktan sonra o hata da gitti. Artık diski rahatça biçimlendirip harf atayabiliyordum.

Sorun şu ki diski bilgisayara her takışımda yeniden görünmez oluyor ve "diskleri yeniden tara" seçeneğini tıkladığımda tekrar diski görüyor ve yine "başlatılmadı" olarak gözüküyor ve yine manuel olarak başlatıyorum. (GPT ve MBR olarak başlatma seçenekleri var en son MBR olarak başlatmayı denedim ve bir daha başlatma hatası almadım.)
Edit: Artık "diskleri yeniden tara" seçeneğine tıkladığımda disk başlamış olarak geliyor ve dosya gezgininden veri kaybı olmadan rahatça diske erişebiliyorum dosya alışverişi yapabiliyorum. Tek sorun diski her taktığımda diskleri tara seçeneğini kullanmak zorunda kalıyorum buna bir çözüm bulamadım tarama yapmadan direkt taktığım anda çalışmasını istiyorum nasıl yapabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi forumlar.

Not: Ekte disk tarama kısmını gösteren örnek ekran görüntüsü bulunmaktadır.

Disktarama.jpg

Son Dakika güncellemesi: Arkadaşlar diskin kendi SATA to USB aparatını tekrar diske takarak açmayı denedim artık otomatik olarak başlıyor ve dosya gezgininden erişilebiliyor muhtemelen aparatın içinde bulundan bir yazılım diskten bağımsız olarak bu başlatma işlemini gerçekleştiriyor. Aparatı takınca o sorun da çözülmüş oldu disk tamamen onarıldı. Artık takınca anında açılıyor. Bu yazı burada dursun belki bir gün birilerinin işine yarayabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı