Harici hard disk düştü

MustafaDemir

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522360033
Merhaba, nispeten yeni almış olduğum Seagate markalı hard disk, dün akşam yaklaşık 1 metre 80 santimlik yükseklikteki dolabımın üzerinden önce karton bardakların üstüne düştü. Sonra kontrol ettiğimde kenar kısmının darbe aldığını fark ettim. O telaşla HD Tune programı ile bad sector ve sağlık testi yaptırdım. Sonuçları ekleyeceğim.
Sizce diski kullanmaya devam etmeli miyim? Önerebileceğiniz başka program varsa test etmeye hazırım. Karton bardaklar diskin hayatını kurtardı diye düşünüyorum. 🙂

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    60,8 KB · Görüntüleme: 49
  • Adsız2.png
    Adsız2.png
    91,8 KB · Görüntüleme: 41
  • Adsız3.png
    Adsız3.png
    85,5 KB · Görüntüleme: 45
Bad sector taraması esnasında diskten hafif sesler gelmekteydi, fakat kafa atma sesine benzemiyordu. Bu da bir sorun oluşturur mu? Diskin HD Tune sonuçları yukarıda dediğim gibi.

Son düzenleme:
Bad sector taraması esnasında disktan hafif sesler gelmekteydi, fakat kafa atma sesine benzemiyordu. Bu da bir sorun oluşturur mu? Diskin HD Tune sonuçları yukarıda dediğim gibi.
Diskten ses gelmesi normaldir. Bir parça bir diske sürtüyor çünkü.

Eğer hd tune da full yeşil çıkmış ise bir sorun yok demektir. Güle güle kullanın.

Oldukça şanslıyım sanırım normalde 1 metreden düşüpte ölen diskler varmış. Karton bardaklar sağolsun dağınıklığım ilk defa işe yaradı. 😀

Oldukça şanslıyım sanırım normalde 1 metreden düşüpte ölen diskler varmış. Karton bardaklar sağ olsun dağınıklığım ilk defa işe yaradı. 😀

Bırak düşmeyi, dosya yazarken yerini değiştirdiğim diskim bozulmuştu. Tabii seninki duruyoken düşmüş ama olsun.

Bırak düşmeyi, dosya yazarken yerini değiştirdiğim diskim bozulmuştu. Tabii seninki duruyoken düşmüş ama olsun.
Evet elektrik bağlı iken daha da hassaslarmış diskler. Hemen bir disk kılıfı sipariş verdim ve dünkü olaydan sonra harici harddisklerimi asla yükseğe koymamaya karar verdim. 🙂

Oldukça şanslıyım sanırım normalde 1 metreden düşüpte ölen diskler varmış. Karton bardaklar sağolsun dağınıklığım ilk defa işe yaradı. 😀
Hocam diskleri elden ele taşımak bile bozabiliyor. Siz yine de aşırı şansılısınız DÜŞTÜĞÜ halde kurtulmuş.

Disk kılıfı değil de yatağın altına koyarak çözebilirsiniz. :)

Ek not : Eğer olur da diski açmak isterseniz SAKIN yapmayın çünkü harddiskler sadece özel alanlarda açılır. Asla toz olmayan yerlerde açılması zorunludur aksi takdirde "çıt çıt çıt" başlar ve içindeki neredeyse bütün veriler çöp olur. En ufak toz değdiğinde bütün disk çöp olabiliyor çünkü...

Hocam diskleri elden ele taşımak bile bozabiliyor. Siz yine de aşırı şansılısınız DÜŞTÜĞÜ halde kurtulmuş.

Disk kılıfı değil de yatağın altına koyarak çözebilirsiniz. :)

Ek not : Eğer olur da diski açmak isterseniz SAKIN yapmayın çünkü harddiskler sadece özel alanlarda açılır. Asla toz olmayan yerlerde açılması zorunludur aksi takdirde "çıt çıt çıt" başlar ve içindeki neredeyse bütün veriler çöp olur. En ufak toz değdiğinde bütün disk çöp olabiliyor çünkü...
Yok onu biliyorum asla açmam içini. Dediğiniz gibi şansımı bu diskte kullanmış olabilirim. Düştüğü halde kurtulduğu için.

Geri
Yukarı