Harici hard disk USB 3.0'da çalışmıyor

adyiemaz

Centipat
Daha fazla  
Elimde 320GB wdc 3200BPVT hard disk ve USB3.0 destekli HDD kutusu var. Hard diski kutuya takıp USB 2.0 portuna bağladığımda normal çalışıyor ama USB 3.0 ve 3.1 portlarına taktığımda algılanıyor, ışığı yanıyor, dönüyor ama Windows hiçbir şekilde diski görmüyor sadece 2.0 portunda çalışıyor. Portlarımda sıkıntı yok her şey çalışıyor, kabloda da sıkıntı yok bu sorunu nasıl çözebilirim?

Laptop: Acer Nitro AN515-54

Elimde 320GB wdc 3200BPVT hard disk ve USB3.0 destekli HDD kutusu var. Hard diski kutuya takıp USB 2.0 portuna bağladığımda normal çalışıyor ama USB 3.0 ve 3.1 portlarına taktığımda algılanıyor, ışığı yanıyor, dönüyor ama Windows hiçbir şekilde diski görmüyor sadece 2.0 portunda çalışıyor. Portlarımda sıkıntı yok her şey çalışıyor, kabloda da sıkıntı yok bu sorunu nasıl çözebilirim?

Başka bir cihazda deneyin ona göre karar verilebilir.

Linklerdeki sürücüleri kurup dener misin?
İşletim sistemin Windows 10 64 Bit diye düşündüm.

Tam tersi olsa USB 2.0 portun verdiği elektrik yetmiyor derdim ama 2.0'da çalışan şey 3.0'da nasıl çalışmıyor ilginç. Portlardan emin misiniz?

Başka bir cihazda deneyin ona göre karar verilebilir.
Evde başka usb 3.0 cihaz yok ama pazartesi gelecek o zaman deneyebilirim.

Disk yöneticisinde yok ise ya disk ya da kutu bozuk. Farklı kablo ile deneyin.
Kutu ya da disk bozuk olması için usb 2.0da da çalışmaması lazım değil mi?

Kurdum ve yeniden başlattım hala çalışmıyor.

Tam tersi olsa USB 2.0 portun verdiği elektrik yetmiyor derdim ama 2.0'da çalışan şey 3.0'da nasıl çalışmıyor ilginç. Portlardan emin misiniz?
Portlar düne kadar hiç sıkıntı çıkarmadı.
Disk yöneticisinde yok ise ya disk ya da kutu bozuk. Farklı kablo ile deneyin.

Evde başka bir kablo buldum beyaz girişli usb 1.0 olması lazım ama emin değilim 3.0 ve 3.1 girişlerine taktığımda harddiski gördü.

Crystaldiskmark sonuçları read ve write 40mb/s yani 2.0 portu ile aynı.

Acaba 3.0 kablosu 3.0da çalışmıyor mu 3.0 girişi 3.0da mı çalışmıyor yoksa harddisk veya kutu 3.0 olunca mı çalışmıyor.Her ihtimalde de çalışması lazım değil mi?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı