Harici hard disk vs dahili hard disk

4X3S D3NIED

Hectopat
Makaleler
3
Merhabalar laptopum için 2. depolama birimi arıyorum. Laptopta NVMe bölümünde 500 GB SSD var ben de SATA bölümüne HDD takmak istiyorum fakat 2.5 inç dahili HDD'ler haricilere göre daha pahalı sizce haricinin içindeki HDD'yi dahili olarak mı kullanmalıyım yoksa dahili HDD mi almalıyım. Performans farkları nelerdir. Güvenilirlikleri nasıldır?
1 TB dahili HDD.
Harici 1 TB.
2 TB harici.

Bunlardan en iyisi 2 TB harici gibi fakat güvenilirliği nasıl ve Dahili'den ne farkı vardır? Daha çok oyun için kullanacağım. Harici olarak kullansam sürekli takılı olacak. Haricilerle ilgili kötü deneyimlerim oldu, 2 tane hariciyi toprağa gömdüm. Sizce bu harici diskte de olur mu ya da bu hariciyi dahili olarak kullansam yine aynı sıkıntı olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bu 2 HDD`denin de icinde dahili bulunuyor zaten, sadece bir kutuyla korumaya alinmis ve SATA to USB donusturucu kullanilmis. 1 TB dahili HDD alip gecin, arada 20-30 TL fark var.

Son düzenleme:
Hocam harici dediginizin icinde de dahili bulunuyor zaten, sadece bir kutuyla korumaya alinmis ve SATA to USB donusturucu kullanilmis. 1 TB dahili HDD alip gecin, arada 20-30 TL fark var.
İşte dahili ile harici arasındaki farklar nelerdir? 2 Tb olan harici gayet uygun ondan dolayı soruyorum. Sanırım Cache Mb'ı farklı bu ne fark ettirir?

Her harici HDD'de SATA'dan USB'ye dönüştürücü kullanılmamaktadır. Bazı modellerde USB portu direkt olarak HDD üzerindeki kontrol devresine lehimli halde bulunmaktadır. WD disklerin çoğu bu şekildedir. Çevirici daha çok Seagate disklerde kullanilmaktadır.

İşte dahili ile harici arasındaki farklar nelerdir? 2 Tb olan harici gayet uygun ondan dolayı soruyorum. Sanırım Cache Mb'ı farklı bu ne fark ettirir?

Iki diskte de ayni onbellek var dostum, zaten onbellek performansa cok etki eden bir faktor degil fazla takilma ona. Ayrica iki diskte 5400 RPM, butcen hangisine yetiyorsa onu tercih et. Buyur buda diskin asil hali.

Her harici HDD'de SATA'dan USB'ye dönüştürücu kullanılmamaktadır. Bazi modellerde USB portu direkt olarak HDD üzerindeki kontrol devresine lehimli halde bulunmaktadır. WD disklerin çoğu bu şekildedir.

Seagate`nin bu 2 diskinde de SATA to USB kullanilmis, her disk icin dememem daha dogru olur tabii ki.

Bazı harici hard diskler sata yerine farklı bir arayüz kullanıyor kutu olmadan kullanılamıyorlar.
Örnek:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Iki diskte de ayni onbellek var dostum, zaten onbellek performansa cok etki eden bir faktor degil fazla takilma ona. Ayrica iki diskte 5400 RPM, butcen hangisine yetiyorsa onu tercih et. Buyur buda diskin asil hali.

Seagate`nin bu 2 diskinde de SATA to USB kullanilmis, her disk icin dememem daha dogru olur tabii ki.

"Bazı modellerde" yazmışım değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı