Harici Harddisk Tavsiyesi 5 TB-8 TB

BreaKSooN05

Kilopat
Büyük bir arşiv oluşturmak istiyorum.
Dizi/Film ve Yazılım üstüne çalışıyorum oyunlar, fotoğraflar, programlar, müzikler her şeyimi hard diskte tutmak istiyorum ama korkuyorum hard disk bozulursa.
Biraz araştırdım herkes hard diskin bozulabileceğini söylüyor, 900 TL bütçem var. 6 TB güzel bir harici disk buldum ancak gelecek zamanlarda bozulursa sorun yaşamaktan korkuyorum.

Varsa önerileriniz bekliyorum bulut vs diyenler olabilir. Bulut olayında depolama az kalıyor yetmiyor. Ve yıllık olarak çok pahalıya denk geliyor ben hem elimin altında olmasını istiyorum.

Kaybolmasını istemiyorsan her şeyi yedekli tutmalısın. Asla tek diskle yetinme. Şu ana kadar tek diskte tutup kaybettiğim datayı saysam bitmez.

HDD olarak WD öneririm.

5 TB: WD, 5TB Elements Taşınabilir Harici Hard Disk USB 3.0 , WD, BU6Y0050BBK, WESN: Amazon.com.tr

8 TB (bütçeyi bir tık aşıyor ama daha avantajlı): WD 8TB Elements Masaüstü Harici Hard Disk USB 3.0 - WDBWLG0080HBK-EESN: Amazon.com.tr
alabilecek tek bütçem var.Durum ortada biraz pahalıya alıyoruz...
3 TB olmak üzere 2 HDD alın tüm verilerini için 3 TB yeterli olacaksa. Aynı verileriniz 2 ayrı diskte kalır ve birinin başına bir şey gelirse veriler diğer diskte güvende kalır.

Şimdi şöyle söyleyeyim. Artık internetler o kadar hızlı ki film falan tutmanın anlamı yok. Ben 720P 200 civarı film kaybettim. Şimdi indirmeye kalksan 2 günde iner herhalde. Ama zamanında 2-3 yıl sürmüştü onları toplamak. Fakat iş dosyaların ve özel diğer dosyaların için 1TB'lik 2. bir disk al ve mutlaka yedek tut. Film, müzik falan tek yedekli durabilir. Nasıl olsa yeniden indirilebilir.

HDD olarak WD öneririm.

5 TB:WD, 5TB Elements Taşınabilir Harici Hard Disk USB 3.0 , WD, BU6Y0050BBK, WESN: Amazon.com.tr

8 TB (bütçeyi bir tık aşıyor ama daha avantajlı):WD 8TB Elements Masaüstü Harici Hard Disk USB 3.0 - WDBWLG0080HBK-EESN: Amazon.com.tr

3 TB olmak üzere 2 HDD alın tüm verilerini için 3 TB yeterli olacaksa. Aynı verileriniz 2 ayrı diskte kalır ve birinin başına bir şey gelirse veriler diğer diskte güvende kalır.
Peki Diskteki verilerin güvenliği için bir fikriniz var mı ?

Verilerin kaybolması her şeyin sonu gibi bir şey oluyor...

Alacağım diskte her şey olacak başka diskim yok

Şimdi şöyle söyleyeyim. Artık internetler o kadar hızlı ki film falan tutmanın anlamı yok. Ben 720P 200 civarı film kaybettim. Şimdi indirmeye kalksan 2 günde iner herhalde. Ama zamanında 2-3 yıl sürmüştü onları toplamak. Fakat iş dosyaların ve özel diğer dosyaların için 1TB'lik 2. bir disk al ve mutlaka yedek tut. Film, müzik falan tek yedekli durabilir. Nasıl olsa yeniden indirilebilir.
Bu aralar takıntı oldu dizileri tutmaya başladım çok saçma olduğunu biliyorum ama silemiyorum ellerim de gitmiyor.

Peki Diskteki verilerin güvenliği için bir fikriniz var mı ?
Verilerin kaybolması her şeyin sonu gibi bir şey oluyor...
Alacağım diskte her şey olacak başka diskim yok
Benimde önemli verilerimin olduğu ve harici olarak kullandığım bir sabit disk var. Markası WD veya Seagate olursa daha güvenilir olacaktır. Fiziksel bir hasar gelmedikçe HDD'ler kolay kolay bozulmaz. Sıvıların yanına yaklaştırmayın. Herhangi bir sıvı teması halinde 24 saat pirinçte bekletin. En kötü bir veri kurtarma uzmanından yardım alırsınız.

Eğer internet bağlantınız iyiyse o fiyata bulut depolama alanı satın alıp oraya upload edin daha güvenli olur. Disklere ne olacağı hiç belli olmuyor.

Açıklamada bulut depolama istemediğinizi yazmışsınız, gözden kaçırmışım pardon.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı