Harici HDD Oyun Oynatır mı?

Berkay4154

Kilopat
Merhaba, arkadaşlar yeni sistem topladım. HDD yerine 250 GB SSD tercih ettim ama 250 GB yetersiz gelecek gibi duruyor. Elimde 1 TB harici HDD (Samsung M3) var ve içinde normal de kullandığım dosyalar var. (Fotoğraf, video, klasör vs. ) Acaba bu diske SSD yetersiz gelince oyun atsam bir sorun yaşar mıyım? (Performansın ana etmeni ekran kartı biliyorum ama emin olamadım oyun yüklenme sürecin de veya ön bellekten dolayı sorun çıkartır mı? )

Evet oynatır. Ama bütün oyunları bu şekilde oynatamazsınız, oyundan oyuna değişir.
Ne tür oyunları oynatamaz? Neden oynatamaz?
Sürekli harita yüklemesi gereken oyunlarda sorun yaşarsın. GTA gibi örneğin. Ama LOL, CSGO gibi oyunlarda bir sorun olmaz.
Zaten belirttiğim üzere daha çok SSD kullanacağım o tarz oyunlarda veya yüklemesi uzun oyunlarda belki 3-5 oyun atarım HDD'ye. Başta 500 GB civarı HDD almayı düşündüm ama onların fiyatı da 1 TB ile aynı, elimde hazır varken iş görürse bunu kullanırım dedim. 😜

USB 3.0 daha iyi olur. Ben laptop HDD sini USB 2.0 ile World of Tanks oyununda denedim açıldı sorun yok oyuna girişte HDD çırrrr çırrr ses çıkarttı ama HDD yi bilgisayara takınca sorun yok. SSD USB 3.0 destekli olup 3.0 girişlere takarsanız çok sorun olacağını sanmıyorum.

Eğer sök tak işlerinde tecrübeliyseniz harici harddiskinizi dahili harddisk gibi kullanabilirsiniz. Eğer böyle bir tecrübeniz yoksa bulaşmayın hiç.

Hariciyi kutusundan çıkartıp kasasınıza montajlayabilirsiniz. Bazıları buna uyumlu olmuyor. Özellikle 2.5" hariciler USB çeviricisi ile geliyor. Eğrr Sata güç ve bilgi bağlanabilir halde ise kasanızda da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

1,5 yıldır harici HDD ile oyunları oynuyorum. Bu zamana kadar sıkıntı yaşamadım, hâlâ tak çalıştır olarak kullanmaktayım. Şu an yüklü oyunlar ise;

• Sniper Ghost Warrior 3
• Witcher serisi
• Far Cry Primal
• Far Cry 4
• PES 2020
• Age of Empires II: DE
• ETS 2

Ama benimde tavsiyem SSD hızından faydalanmak istediğin oyunları SSD'ye kur. Mesela ben GTA V ve CS:GO'yu SSD'de kullanıyorum.

Eğer dizüstü bilgisayarda oynayacaksanız, denemeyin bile. USB portu da biraz gevşek ise aklınızın ucundan bile geçirmeyin. CS:GO indirirken defalarca kez yanlışlıkla çıktı. 1 TB harici HDD'mi şuan dona dona kullanıyorum. İçinde 600 GB veri var, nasıl başka bir yere aktaracağımı kara kara düşünüyorum şuanda.

Yeni konular

Geri
Yukarı