Harici Soğutucuyu Hızlandırabilir miyim ?

Gökalp

Hectopat
Yer
Istanbul, Turkey
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar konu başlığında da belirttiğim gibi bilgisayarıma harici yani bu laptobu üstüne koydugumuz fan yavaş dönüyor hızlandırabilir miyiz ? (Yani en azından bilgisayarım için yavaş dönüyor.)

Son düzenleme:
Addison Anc-33d 140mm Fan Notebook Soğutucu Stand 065 - n11.com bunun kadar var . Fakat kendi modelimi bulamadım . Addison benimki ama modeli yazmıyor ayrıca kutusunu da attım . Eğer hızlandırırsak daha az ısınır diye inanıyorum . Elime esinti gelmiyor hiç üstüne koyduğumda . Bir de kablosu kopmustu ek kablo yapmıştım şarj kablosu ile ...

Addison Anc-33d 140mm Fan Notebook Soğutucu Stand 065 - n11.com bunun kadar var . Fakat kendi modelimi bulamadım . Addison benimki ama modeli yazmıyor ayrıca kutusunu da attım . Eğer hızlandırırsak daha az ısınır diye inanıyorum . Elime esinti gelmiyor hiç üstüne koyduğumda . Bir de kablosu kopmustu ek kablo yapmıştım şarj kablosu ile ...
fanların sarımı belirli voltaj ve devire ayarlanmıştır daha fazlasını elde edemezsiniz.(devri değiştirilebilir fanlar hariç)

Harici soğutucuların yüksek hızda dönmesini hava sirkülasyonu açısından mantıklı bulmuyorum. Çünkü bu soğutucuların içindeki fanlar genelde 160-200mm civarında, laptop fanlarının da 20mm olduğunu varsayarsak harici soğutucu fanları yüksek hızda çalıştığı zaman laptop fanı içeriye gelen havanın sadece bir kısmını tahliye edebilecektir. Bu durumda içeriye gelen havanın önemli bir kısmı dışarıya tahliye edilemeyeceğinden bu hava içeride birikecek ve içeride ısınmış olan bileşenlerin etkisiyle de soğuk hava sıcak havaya dönüşecektir.

Çoğu kişi notebook soğutucuların fanlarının yavaş olmasından yakınır, ama bunun sebebi yukarıda yaptığım açıklamaya dayalıdır. Harici soğutucuların mantığı kasa içinde bulunan fanlar gibi direkt olarak bileşenleri soğutmak değildir. Sistem içerisinde ferah bir ortam oluşturup soğutmaya yardımcı olmaktır.

Hızlı dönerse içerdeki sıcak havayı dışarı çıkartır . Sürekli devirdaim yapmaz mı ?

Bu durumda fanın sürekli olarak %100 devirde döndüğünü varsayalım ve bu sayede hava akışını yeterli derecede koordine ettiğini... Bu durumda hem fanın sesinden oldukça rahatsız olursunuz hem de sistem stabilizasyonunu olumsuz yönde etkiler. Yalnız fan bu şekilde çalışsa bile ben yine de hava sirkülasyonunun dengeli şekilde olacağını zannetmiyorum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı