Harici SSD ile oyun oynanabilir mi?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Sistemimde sırasıyla 1 TB, 240 GB ve 120 GB kapasiteli SSD'ler olmasına rağmen bazen alan sorunu yaşayabiliyorum. Oynamadığım ve abimin oynamadığı oyunları silerek alan açabiliyorum fakat yine de bazen sinir bozucu olabiliyor.

Elimde Ugreen 70499 2.5" USB 3.1 Gen 2 harici disk kutusu mevcut. Bu kutuda şu anda Patriot Burst 120 GB SSD takılı. 120 GB elbette oyun amaçlı kullanım için yetersiz. Fakat kutuya ileride 480 GB veya üstü bir kapasiteli bir SSD takmayı düşünüyorum. O yüzden bu konuyu açtım.

Harici SSD ile oyun oynanabilir mi? Oyunlarda FPS düşüşü, donma, çökme gibi sorunlar çıkar mı? Ayrıca harici SSD'ye oyun kurulumu nasıl yapılır?

Oynanır hocam. Yükleme süresi daha uzun olabilir.

Oynanır hocam. Yükleme süresi daha uzun olabilir.
Neden daha uzun olabilir? Anlamadım. Çoğu harici SSD'de SATA veya NVMe tabanlı bir SSD kullanılıyor. Bu nedenle dahili SSD ile hiçbir farkı olmaması gerekmiyor mu?

Neden daha uzun olabilir? Anlamadım. Çoğu harici SSD'de SATA veya NVMe tabanlı bir SSD kullanılıyor. Bu nedenle dahili SSD ile hiçbir farkı olmaması gerekmiyor mu?
SATA ile USB hızları aynı olmaz hocam. Bu sebeple daha uzun olur.

SATA ile USB hızları aynı olmaz hocam. Bu sebeple daha uzun olur.
USB 3.1 Gen 2 standardı 10 Gbps hız desteği sunuyor. USB 3.1 Gen 2x2 ise 20 Gbps hız sunabiliyor. SATA ise 6 Gbps ile sınırlı. Yani USB 3.1 Gen 2 ve Gen 2x2 daha hızlı ve SATA disklerin tam performansına erişilmesine izin verir.

USB 3.1 Gen 2 standardı 10 Gbps hız desteği sunuyor. USB 3.1 Gen 2x2 ise 20 Gbps hız sunabiliyor. SATA ise 6 Gbps ile sınırlı. Yani USB 3.1 Gen 2 ve Gen 2x2 daha hızlı ve SATA disklerin tam performansına erişilmesine izin verir.
Hocam, piyasada bulunan kutular ile dediğiniz hızları alabilen kaç tane örnek var. Zaten içindeki donanım da belli. Denemesi de bedava. USB 3.2 olarak üretilen olsa ayrı. İnat etmeyin. Kutu ile SATA hızı olmaz.

Ben şu an harici SSD' den oyun oynuyorum herhangi bir yavaşlama ya da normal SSD'den daha yavaş değil oyun açılış sürelerinde örneğin the witcher 3 SSD 7 saniye harici SSD 9 saniye hard disk ise 30 saniyede açılıyor.

Hocam, piyasada bulunan kutular ile dediğiniz hızları alabilen kaç tane örnek var. Zaten içindeki donanım da belli. Denemesi de bedava. USB 3.2 olarak üretilen olsa ayrı. İnat etmeyin. Kutu ile SATA hızı olmaz.
Elimdeki Ugreen kutu SATA'nın tam hızını sunabiliyor;
patriot burst 120gb ssd hız testi - ugreen harici disk kutusu ile (cut).png

Bu testi kutuda Patriot Burst 120 GB SSD takılı iken 1 Eylül 2021'de yapmıştım. SSD'nin vadettiği okuma hızı 560 MBps, yazma hızı ise 540 MBps. Testlerde gördüğünüz gibi 540 MBps okuma ve 506 MBps yazma hızı aldım. Yani SSD'nin vadettiği hızlara oldukça yaklaştım. Kaldı ki bu en ucuz SSD'lerden biri ile aldığım sonuçlar. SanDisk Ultra 3D 2.5", WD Blue 2.5" veya Samsung 870 EVO gibi SSD'ler ile daha da iyi sonuçlar alabileceğimi düşünüyorum.

Yani dediğiniz pek doğru değil. Piyasadaki ucuz kutulardan bahsediyorsanız onlar elbette dediğiniz sorunları yaşar. Fakat Ugreen gibi markaların kutularında gerçekten vadedilen hıza ulaşılabiliyor. Kullandığım kutu olan Ugreen 70499'da kullanılan kontrolcü ASMedia ASM235CM. Bu kontrolcü Samsung T5 harici SSD'de de kullanılıyor. Yani gayet kaliteli bir kontrolcü. Zaten üstteki testte de görebileceğiniz gibi SATA'nın limitlerine rahatlıkla ulaşabiliyor.

Katılıyorum.
Elimdeki Ugreen kutu SATA'nın tam hızını sunabiliyor;
Eki Görüntüle 1256001
Bu testi kutuda Patriot Burst 120 GB SSD takılı iken 1 Eylül 2021'de yapmıştım. SSD'nin vadettiği okuma hızı 560 MBps, yazma hızı ise 540 MBps. Testlerde gördüğünüz gibi 540 MBps okuma ve 506 MBps yazma hızı aldım. Yani SSD'nin vadettiği hızlara oldukça yaklaştım. Kaldı ki bu en ucuz SSD'lerden biri ile aldığım sonuçlar. SanDisk Ultra 3D 2.5", WD Blue 2.5" veya Samsung 870 EVO gibi SSD'ler ile daha da iyi sonuçlar alabileceğimi düşünüyorum.

Yani dediğiniz pek doğru değil. Piyasadaki ucuz kutulardan bahsediyorsanız onlar elbette dediğiniz sorunları yaşar. Fakat Ugreen gibi markaların kutularında gerçekten vadedilen hıza ulaşılabiliyor. Kullandığım kutu olan Ugreen 70499'da kullanılan kontrolcü ASMedia ASM235CM. Bu kontrolcü Samsung T5 harici SSD'de de kullanılıyor. Yani gayet kaliteli bir kontrolcü. Zaten üstteki testte de görebileceğiniz gibi SATA'nın limitlerine rahatlıkla ulaşabiliyor.

Geri
Yukarı