Harmony OS Android mi, yeni bir Linux mü?

Android tabanlı bir işletim sistemi. Yani linux.
HarmonyOs'a bakınca 'tamamen açık kaynaklı' yazıyorlar. Herkes tarafından geliştirebilmesi için. Bilgisayarda Ubuntu mesela Linux'un bir işletim sistemidir. Arch da öyle , Manjaro da.

Biliyorum da Android mi diye merak ettim APK çalıştıracak yani. Hımm kendi formatı olan bağımsız bir Linux değil anlaşılan. Tam bağımsız olsun isterdim yepyeni bir işletim sistemi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anladım hocam demek istediğiniz şeyi , ancak o da sıkıntılı bir iş. Yani kendi özel paketi olacak, mesela .apk ise atıyorum .zxc diye bir paket türü olacak, uygulamalar oyunlar vs bir de onun için uygun şeyler çıkaracak vs vs. İnsanlar alışık değil ki zor da gelir, gelişmesi de zaman alır. Bu şekilde daha kolay ilerlerler androidde kalarak..

Harmony OS Linux çekirdeği kullanmadığı gibi Android gibi makro işletim sistemi değil mikro işletim sistemi, bu ne demek oluyor hemen açıklayayım. Makro işletim sistemleri cihaza özeldir sadece mevcut cihazda çalışır, mikro işletim sistemleriyse, donanımı yeterli olan her cihazda çalışır aynı Windows gibi cihaza özel değildir, açık kaynak kodlu olduğundan açığı tespit edildiğinde hemen kapatılabilir. Bu arada hms(Huawei market Store)de şu an 4milyondan fazla uygulama mevcut, diğer Çinli modellerde hepsi geçecek yakında Xiaomi ve Oppo onayladı bile.

Geri
Yukarı