HarmonyOS, Android çatalı mı?

Şahsen ben Harmony OS gibi projelere umut beslemek yerine Ubuntu Touch gibi GNU/Linux telefon distrolarına bakarım.
Evet Ubuntu Touch güzel bir proje ancak her cihaz için desteklenmiyor. LineageOS gibi dandik bir proje bile her cihazı desteklerken, Ubuntu Touch çok az cihazı destekliyor. Ben telefonuma Ubuntu Touch kurmak istiyorumdum ancak desteği olmadığı için kuramadım.

Evet Ubuntu touch güzel bir proje ancak her cihaz için desteklenmiyor. LineageOS gibi dandik bir proje bile her cihazı desteklerken, Ubuntu touch çok az cihazı destekliyor. Ben telefonuma Ubuntu touch kurmak istiyorumdum ancak desteği olmadığı için kuramadım.
LineageOS, "dandik" bir proje değil. Ayrıca GNU/Linux'u portlamak AOSP portlamakdan daha zor, ve o portlama işlemini birisi yapması gerekiyor. Zaten Ubuntu Touch geliştirici sayısında kısıtlı.

Zaten Android değil mi? APK dosyalarını açıcak işte mantık bu. Huawei için mobilde ölüm kalım maçı bence. Bişeyler olacaktır. Sonuçta eskiden modem üreten firma dediğin markaya Amerika ambargo çaktı. Neden yaptı?
APK çalıştırabilmesi onu Android yapmıyor. Zira ChromeOS vs Windows 11 de APK çalıştırabiliyor.

APK çalıştırabilmesi onu Android yapmıyor. Zira ChromeOS vs Windows 11 de APK çalıştırabiliyor.

Ben APK açıcak diye Android olacak demedim. Telefonun işleniş mekaniğinin bu olabileceği hakkında düşüncelerimi belirttim. Hem galiba kendi çekirdeklerini kendi yazıyolarmış, değilmiş.

APK çalıştırabilmesi onu Android yapmıyor. Zira ChromeOS ve Windows 11 de APK çalıştırabiliyor.
Aynı zamanda GNU/Linux dağıtımları da APK çalıştırabiliyor. APK çalıştırabilmek için Linux çekirdeği ve minimal bir Android imajına ihtiyaç duyuluyor. Windows 11 bunu elde edebilmek için sanal makine kullanıyor.

HarmonyOS değişik bir şey Andorid çatallamasımı onu daha tam anlayamadım ama yaptıkları şeyi her marka yapamaz Andorid çatallaması olsa bile kolay iş değildir. Bu arada HarmonyOS Micro Kernel kullanıyor diye biliyorum Andoridden farklı bu konuda.

Geri
Yukarı