Haswell Refresh İşlemciler İçin BIOS Update

İlettiğiniz linkteki sayfanın BIOS Updater başlığı altındaki 2.maddeyi okursanız, haklı olduğumu anlarsınız.
Ayrıca hakaret etmeye çalışıyorsunuz, ama size şu kadarını söyleyeyim. Ben bu işe 1973 yılında Nordrhein Westfalen Wilhems üniversitesinde delikli kartlarla başladım. Haklı olarak belki delikli kart, büyük teyp makaraları dönemini duymadınız bile.
Ama, neyi ne kadar biliyorum, size bir fikir verebilirim umuduyla bunu yazdım.
Tekrar ediyorum, Launch the BIOS Updater Tool başlığı altındakileri okursanız, belki bir yerde buluşabiliriz.
Gerçi daha fazla vaktinizi almak istemiyorum. Onun için bu konu burada kapanabilir. Ancak teknik konularda görüşmeye devam etmek isterseniz, tabii ki memnuniyetle yazmaya devam edebiliriz.
İyi geceler.

Son düzenleyen: Moderatör:
1. olarak hakaret eden ve başlatan sizsiniz yazılarınzıı okuyun.

2. olarak yazının 2 parçadan oluştuğunu anlamadınız heralde. 1. yöntem flashback yöntemi ve pc açılmadan bunu yapabiliyorsunuz.
2. yöntem ise Windows üzerinden yani önceden bildiğimiz Windows üzerinden yapılan live update araçları ile yapılanların yeni yazılım sürümü.

3. olarak nerede okuduğunuz beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren bilginin doğruluğudur ve her okuyan kişi herşeyi bilecek diye de birşey olamaz.

4. olarak delikli kartı duymadım çünkü ilgi alanıma girmiyor ve eskiye değil yeni teknolojilere odaklıyız forum olarak.

Eğer ben hakarete hamiz ifadeler kullanmış isem, bunun için özür dilerim.
Dün Üniversitede delikli kartı okuyanın bugün bilgi işlem konusunda bir uzman olduğu anlaşılır diye umarak yazdım.
Diğer konulara gelince, benim de tartışmak istediğim bunlardı. Tabii ki bir çok yol var.
Ancak bu yolları tartışırken, yanlış bilgileri de elemeliyiz.
Önerdiğiniz BIOS Updater aracının eski versiyonu, Haswell Refresh işlemciler için yapılması gereken BIOS Güncellemesi için uygun değil.
Gerek daha önce belirttiğim gibi, gerekse sizin gönderdiğiniz yazıdan da anlaşıldığı üzere ASUS bunun için yeni bir BIOS Updater yayınladı(BIOS Updater for New 4th Generation Intel Core Processors).
USB BIOS Flashback ile BIOS güncellemesi en güzeli. Ancak ilk yazımı okursanız, ASUS yeni BIOS sürümlerinin açıklamalarında bu seçenekten söz etmiyor, sadece BIOS Updater for New 4th Gen Intel Core Processor aracına işaret ediyor. İlk yazımı lütfen okumanızı rica ediyorum.
Amaç işletim sistemini kurmadan Haswell Refresh işlemciler için güncellemeyi yapmak. Bu durum özellikle yabancı sitelerde tartışma yarattı. Tak-Çıkardan kastım şu:
Deniyor ki "önce uygun bir işlemci ile montajı tamamlayıp işletim sistemini kuralım. Sonra Haswell Refresh işlemci için güncellemeyi yaptıktan sonra İşlemciyi değiştirelim."
Oysa bence şöyle yapılabilir (Z87-Deluxe/Quad için);
Önce USB BIOS Flashback ile BIOS, 1802 sürümü ile güncellenir. Bu sürüm Haswell Refresh işlemciler için yeterli. Sonra yeni işlemciyle, örneğin Core I7 4790 ile montaj tamamlanıp işletim sistemi yüklenir, ondan sonra istediğin BIOS güncellemesini yap!
Sizin gönderdiğiniz linkten de anlaşıldığı üzere, Yöntem olarak ASUS sadece USB BIOS Flashback ve Updater for New 4th Gen Intel Core Processor aracını önermiş.
Oysa şöyla yapılamaz mı?
Yine işletim sistemini kurmadan BIOS ekranından EZ Flash 2 ile son sürüm BIOS güncellemesini yapıp, İşletim sistemini kurup ondan sonra ME Firmware güncellemesini yapalım.
ASUS, ilk mesajımda belirtiğim gibi bu yöntemden kaçınmış.
Aslında işte ben bunları konuşuruz diye bu konuyu açmıştım.
Belki yanlış anlamalar oldu. Kırdıysam, Özür dilerim.

Bu sefer açıklamanda sorun yok.
Bende bunu anlatmaya çalışıyorum:
"Yine işletim sistemini kurmadan BIOS ekranından EZ Flash 2 ile son sürüm BIOS güncellemesini yapıp, İşletim sistemini kurup ondan sonra ME Firmware güncellemesini yapalım."
Burada ME güncellemesi yerine en son Refresh'ler hariç en güncel bios'u sistem kurup, sonra masaüstü üzerinden de yeni uygulama aracı ile refresh bios update işlemi yapılabilir.

İlk yazınızda yeni update aracına değinip, diğer yöntemi atlamanızdan dolayı bende sadece onunla değil diğer uygulama şeklinde de olabileceğini anlatmak için direk cevabı vermeden devam ettim.

Ben çünkü forumda çoğu kişiye zararlı oalbilecek şeyi ağzından laf almadan vermem :) Sizinde niyetinizin gerçekten bios güncelelme mi yada sadece soru sormak mı olduğunu anlamak için kısa ve öz olmaya çalışıyorum çünkü iş yoğunluğu çok.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı