Hat değerlerim normal mi?

Engin.

Kilopat
Makaleler
2
Merhaba. Maalesef Vodafone net müşterisiyim. Günlük olarak kopmalar yaşıyorum. Binamda Kablonet altyapısı var. Vodafone net bu altyapı üzerinden bana hizmet vermekte. Modemim ise NetMaster Infinity 401. Binamızda Kablonet kutusu uydu anteni bağlantılarının olduğu çatı katında bulunuyor. Bize uydu anteni bağlantımız üzerinden combiner ile internet bağlantısı veriliyor. Yani alt görselde görünen combiner ile hem TV hem de modem bağlantısı yapılıyor.

Evimizde hem oturma odasında, hem de çocuk odasında TV kablosu çekilmiş ve çatı katındaki uydu anteni bağlantı cihazlarında bağlantısı yapılmış durumda. Ben de bugün çatı katındaki kendi modemime ve oturma odama giden kabloyu çocuk odasına giden kablo ile değiştirdim.

Normalde oturma odasında hem TV hem modem bağlantısı olacak şekilde kurulum yapıldı.
Dediğim gibi çocuk odasının kablosuyla değiştirdim. Çatı katındaki combiner kurulumunu bozmadım. Sadece oturma odası kablosuyla çocuk odası kablosunu değiştirdim. Bir de TV kablosunu çocuk odasının TV kablosu bağlantısını combiner üzerinden değiştirdim o kadar.

Yani; oturma odasının combiner aletine gelen kablosu ile, çocuk odasının kablosunu değiştirip, combiner üzerindeki sat kısmına gelen kabloyu da çatıda bulunan uydu cihazının benim dairemin portuna gelen kablosuyla değiştirdim.

(Çok karmaşık oldu, dolayısıyla bu ve bundan önceki paragrafı anlamadıysanız, veya anlar gibi olup karar veremediyseniz hiç dikkate almayın.)

Çocuk odasına gelelim. Normalde oturma odasında yapılan kurulumda hem televizyona hem modeme tek kablo üzerinden gidemeyeceği için yine alt görseldeki combiner aletini kullanmışlar. Ben çocuk odasında bu combiner aletini hiç kullanmadım. Direkt kabloyu prizin yanındaki LNB portuna taktım.

Kısacası ilk kurulumda hem çatıda hem oturma odasındaki bağlantıda combiner bulunuyor.
Kendi yaptığım bağlantıda ise sadece çatı katında combiner bulunuyor, çocuk odasında combiner bulunmuyor.

Çocuk odasında combiner takmamamın sebebi combiner takınca internet hızım 7 Mbps civarına iniyor. Upload zaten 5 Mbps. Combinerı çıkarınca olması gerektiği hıza geri dönüyor. 48 Mbps download 5 Mbps upload.

Asıl sorum şu. Hat değerli aşağıdaki gibi. Normalde hat değerlerimde bu kadar fazla düzeltilmemiş tablo düzeltilmiş tablo değeri bulunmuyordu. Ayrıca SNR sütunu ve güç sütunu ilk kurulumda nasıldı bilmiyorum ama şu an böyle gözüküyor.

Altyapımız fiber altyapı. Paketim de 50 Mbps bir paket.

Değerlerim normal mi gözüküyor? Bir problem var mı? Şu an internet hızım ve pingim aşağıda gözüktüğü gibi. Paket kaybını ölçebileceğim bir hız testi sitesi bulunuyor mu?

Uzun oldu farkındayım, yardımlarınızı bekliyorum.

1615031201060.jpg

Screenshot 2021-03-06 145855.png

Screenshot 2021-03-06 145908.png

Screenshot 2021-03-06 150025.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı