Hat kopyalama açığı nasıl engellenebilir?

Hiçbir şekilde erişilemez. Telefon numaranızı bulduktan sonra telefonunuza virüs ve benzeri şeyler kurmaları lazım ki gelen doğrulama kodlarını alabilsinler. Bunun haricinde hiçbir şekilde hat kopyalama gibi şeyler yapılamaz. Sızdırılan telefon numarası dataları da 2019'dan sonra açılan hatları göstermiyor zaten. Bir ihtimalle hattınıza fiziksel olarak erişebilirlerse tagını kopyalayabilirler. Açıkçası size bu saçmalığı kimin söylediğini merak ediyorum.

Hattın kopyasını çıkartmak için fiziksel kimlik zorunlu.

Aynı zamanda hattınızın kopyasını çıkarttığınız zaman banka uygulamalarınız bloke ediliyor, daha önce deneyimledim. Açmak için canlılık doğrulaması gibi şeyler yapmanız gerekiyor.

Uzun lafın kısası, dijital olarak hattınızı kopyalamaları imkansız. Bayilerden de fiziksel kimlik gerekiyor. Banka uygulamaları da kopya hatlara bloke koyuyor. Dolayısıyla yazdığınız şey imkansız.

Bayiler fiziksel kimliğe bakmadan hattı verebiliyor sadece kimliği gösteriyorlar o kimliğin sahte olmadığı ne malum bazı devlet kurumlarinda olduğu gibi fiziksel kimliklerin çipi okutup öyle hattı vermesi lazım.

Bayiler fiziksel kimliğe bakmadan hattı verebiliyor sadece kimliği gösteriyorlar o kimliğin sahte olmadığı ne malum bazı devlet kurumlarinda olduğu gibi fiziksel kimliklerin çipi okutup öyle hattı vermesi lazım.

Sahte kimlik basılması imkansızdır. Üstündeki hologram ve benzeri şeyler olması gerek. Vesikalık ve imzayı da bilmeleri gerek. Panellerde ıslak imzanızın bir kopyası bulunmamaktadır. Bayilerin kimlik beyan etmeleri zorunludur böyle işlemlerde. Eğer kimlik olmadan yaparlarsa suç onlara kalır. Ayrıca hat çıkartma ve kopyalama işlemlerinde kimliğinizin üstündeki çipi okuyucuya okutmaları zorunludur. Aksi takdirde hat tanımlaması yapılamaz.

Hiçbir şekilde erişilemez. Telefon numaranızı bulduktan sonra telefonunuza virüs ve benzeri şeyler kurmaları lazım ki gelen doğrulama kodlarını alabilsinler. Bunun haricinde hiçbir şekilde hat kopyalama gibi şeyler yapılamaz. Sızdırılan telefon numarası dataları da 2019'dan sonra açılan hatları göstermiyor zaten. Bir ihtimalle hattınıza fiziksel olarak erişebilirlerse tagını kopyalayabilirler. Açıkçası size bu saçmalığı kimin söylediğini merak ediyorum.

Hattın kopyasını çıkartmak için fiziksel kimlik zorunlu.

Aynı zamanda hattınızın kopyasını çıkarttığınız zaman banka uygulamalarınız bloke ediliyor, daha önce deneyimledim. Açmak için canlılık doğrulaması gibi şeyler yapmanız gerekiyor.

Uzun lafın kısası, dijital olarak hattınızı kopyalamaları imkansız. Bayilerden de fiziksel kimlik gerekiyor. Banka uygulamaları da kopya hatlara bloke koyuyor. Dolayısıyla yazdığınız şey imkansız.

Katılıyorum kim söylediyse herkes inanmış buna. Bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış.

Dolandırıcılar panel yoluyla sizin kişisel bilgilerinizi ele geçirip hattınızı kopyalayabiliyor, hattınız ele geçtikten sonra banka hesabı, e-posta, borsa hesabınıza kadar erişebiliyor. Bunu nasıl engelleyebiliriz?

Yok öyle bir şey.

Son düzenleyen: Moderatör:
Katılıyorum kim söylediyse herkes inanmış buna. Bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış.

Yok öyle bir şey.

Kaynak: Sinan enginin kırmızı ve dolgun saçları.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoyu izleyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
bu videoyu izleyin.

Arkadaşın fiziksel kartını kaybetmediğinin garantisi var mı? Türk Telekom neden milyonluk tazminat davası gibi bir riski alsın ki?

bu videoyu izleyin.

İzleyin demişsiniz fakat siz izlememişsiniz. Kimlik bilgilerini kullanarak çıkartmışlar. Muhtemelen kullanılan bayideki sistemler eski olduğu için NFC doğrulaması yoktur. Bunun yapıldığı bayiler ağır yaptırımlarla karşılaşır. Veya arkadaş e-SIM kullanıyordu ve fiziksel sim kart çıkartıldığı zaman birincil sim kart olarak fiziksel olanı tanımlandı ve uygulamalar bloke edilmedi. Dediğim lafın hala arkasındayım. Modern sistemlerin kullanıldığı yerlerde hiçbir şekilde bunu yapamazlar.

İzleyin demişsiniz fakat siz izlememişsiniz. Kimlik bilgilerini kullanarak çıkartmışlar. Muhtemelen kullanılan bayideki sistemler eski olduğu için NFC doğrulaması yoktur. Bunun yapıldığı bayiler ağır yaptırımlarla karşılaşır. Veya arkadaş e-SIM kullanıyordu ve fiziksel SIM kart çıkartıldığı zaman birincil SIM kart olarak fiziksel olanı tanımlandı ve uygulamalar bloke edilmedi. Dediğim lafın hala arkasındayım. Modern sistemlerin kullanıldığı yerlerde hiçbir şekilde bunu yapamazlar.

Katılıyorum. Yasal olarak bayi suçlu. Bayiden SIM kartınızı kendiniz gidip kendi fiziksel kimlik kartınız ile alırsınız. Fark ettiyseniz videoda bahsettiği şey hacklenmek değil. Rüşvet verilerek sadece kimlik bilgileriyle SIM kart çıkartılması. Bayi sahibine 20 bin TL ödendiği söyleniyor. Bayi sahibininde kafası çalışmıyor herhalde. Hiç mi yakalanacağını düşünmedi. Türk Telekom olduğunu düşünürsek normal. :)

Geri
Yukarı