Hatırlayamama ezberleyememe

Daha fazla  
Selamlar Technopat sakinleri. Sorunum şu derste veya normal hayatta ilgimi cekmeyen bir şeyi kolay ezberleyemiyorum veya hatırlayamıyorum. Mesela ilgili oldugun bır konuyu sevdıgım bır konuyu tek seferde hatırlarken ozellıkle o ıse zorunluysam hatırlayamıyorum kafama vuruyorum salak dıye ama olmuyor. Zoruyorum odaklanamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum beyin üzerindeki kıvrımları duydunuz mu ?
Bu kıvrımlar arttıkça beynin çalışması da artıyor, ve hafıza güçleniyor.
Peki bu kıvrımlar nasıl artar?
Anlayarak kitap okurken tabi ki. Sağda solda, yok şunu ye, yok bunu iç, kaynım yaptı gibi koca karı masalları değil kitabı anlayarak veya yazarların deyimi ile hazmederek okursanız beyninizde kıvrımlar artıyor.

Bir arkadaş vitaminden dem vurmuş, ötekisi beyin kıvrımlarından. Hayatta nerede olursa olsun ilgini çekmeyen bir konunun zihnine yerleşmemesi / geç yerleşmesi / yerleşememesinden daha normal bir şey yoktur. Çok büyütmeyi geçtim büyütülecek bir konu bile değil. Hatta ilgini çeken, keyif aldığın konuda öğrendiklerini kısa sürede hazmetmen ise bir yol göstericidir. Çünkü neye odaklanılması gerektiği hakkında insana ipucu verir. Geçer not almaya bak. Her şeyi, dünyada bulunan en üst standartta yapmak için burada değiliz. Önem verdiğin ilgini çeken konuda uzman olman huzurlu bir hayat yaşamanda önemli noktalardan biri olacak. Doğrudan öz saygıyı artırır. (y)

Son düzenleme:
Bana kalırsa bu bir sorun değil. İlgimi çekmeyen bir şeyi söyleyip 10 dakika sonra ne söylediğini sorsan cevap veremem büyük olasılıkla. İlgimi çeken bir bilgiyi ise yıllar boyunca tekrar etmesem bile kafamda tutabilirim.

Sevmediğin şeylere ilgi duymaya çalış. Çok kolay bir iş değil. Ancak sevmeye çalışır isen iyi olacağını düşünüyorum. İlgi duyar isen daha kolay olur bence.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı