Hava almayan kasada M.2 SSD bağlantısı yapılmalı mı?

Bütçe
500-600

schneizeLx

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarıma SSD almak istiyorum. 500-600 TL arası SATA SSD'lere bakarken Kingston A2000 500 GB M.2 SSD'sini gördüm. Az biraz araştırdıktan sonra M.2 SSD'lerin ısınınca %50 performans kaybettiğini okudum. 2200 okuma 2000 yazma hızının %50'si bile SATA SSD'lerin vadettiği hızlardan çok yüksek. Ancak bilgisayarımı 10 yıllık kasamın içine tek tek toplayıp monte ettim. Kasa harap halde, egzoz fanı ses çıkarttığı için temizlemek isterken kırıldı gitti. Yan kapak açık kullanıyorum. Ekran kartım olan RX580 Pulse'de genelde sıcak çalışan bir kart ve kasanın içinde fan yok maalesef. Yüksek ayarlarda oyun oynadığım zaman ekran kartım 75-80 derecelere rahat ulaşıyor ve kasanın içindeki havayı da ısıtıyor. Şu an kullandığım HDD'de çok eski, sistemi zorlamayan rekabetçi oyunlarda bile FPS droplar yememe sebep olmakta. Bu FPS droplardan kurtulmak için M.2 SSD alsam ısınma sorunundan dolayı tekrar böyle bir şey yaşar mıyım yoksa riske girmeyip SATA SSD'lere mi yönelmeliyim? Tavsiye edebileceğiniz 480-500 GB arası SATA veya M.2 SSD'ler nelerdir paylaşırsanız sevinirim.

Not: Bilgisayarımı oyun oynamak ve internette film, dizi izlemek için kullanıyorum. Render almak gibi SSD'leri zorlayacak işlemler yapmıyorum. Sizce kasamdaki bu duruma rağmen M.2 mi seçmeliyim yoksa SATA mı almalıyım?

Anakart: Gigabyte B450 S2H.

Bence öncelikli olarak kasanızı değiştiriniz. Ayrıca kullandığınız PSU marka/model nedir?

Valorant gibi sistemimi zorlamayan oyunlar oynuyorum. Oynadığım oyunlarda da sıcaklık değerleri normale yakın. Şu anda önceliğim SSD'den yana. Kullandığım PSU FSP600-60AHBC 85+ diye geçiyor, linkini sürprizbozan içine koyuyorum.

Kullanım amacınız doğrultusunda NVMe SSD size çok avantaj sağlamaz. Dosya transferinde muhakkak etkiyi görürsünüz. Ancak Windows açılış hızı SATA çeşitlere göre en fazla 1-2 saniye kısa oluyor. Oyunların yükleme ekranı konusunda da oyundan oyunda değişmekle beraber kimisinde hiç fark yok kimisinde 4-5 saniyeyi görüyor SATA hızına göre. Zaten SATA'nın sağladığı hem sıralı okuma/yazma hem de rastgele okuma/yazma hızları çok iyi.

En iyisi doğru düzgün kasa almak. Hem ekran kartı hem diğer ısınan bileşenler rahatlar. Mümkünse ona da bütçe ayırmaya çalışın.

Söz konusu A2000 modeli de fazla ısınmıyor. Ben 500 GB olanı kullanıyorum. Sanırım rekor sıcaklık 52 dereceydi. Çoğu zaman 40-45 aralığındadır. Üstelik pasif soğutucu da takmadım. Ancak kasadaki hava akışı iyi onu düşünmek lazım. Şu haliyle bile hız kaybı yaşatacak kadar ısınacağını sanmıyorum. Karar sizin.

Kullanım amacınız doğrultusunda NVMe SSD size çok avantaj sağlamaz. Dosya transferinde muhakkak etkiyi görürsünüz. Ancak Windows açılış hızı SATA çeşitlere göre en fazla 1-2 saniye kısa oluyor. Oyunların yükleme ekranı konusunda da oyundan oyunda değişmekle beraber kimisinde hiç fark yok kimisinde 4-5 saniyeyi görüyor SATA hızına göre. Zaten SATA'nın sağladığı hem sıralı okuma/yazma hem de rastgele okuma/yazma hızları çok iyi.

En iyisi doğru düzgün kasa almak. Hem ekran kartı hem diğer ısınan bileşenler rahatlar. Mümkünse ona da bütçe ayırmaya çalışın.

Söz konusu A2000 modeli de fazla ısınmıyor. Ben 500 GB olanı kullanıyorum. Sanırım rekor sıcaklık 52 dereceydi. Çoğu zaman 40-45 aralığındadır. Üstelik pasif soğutucu da takmadım. Ancak kasadaki hava akışı iyi onu düşünmek lazım. Şu haliyle bile hız kaybı yaşatacak kadar ısınacağını sanmıyorum. Karar sizin.

Tabi ki düzgün bir kasaya ihtiyacım var fakat parça parça bilgisayarını toplayanlar tarafından anlaşılacağımı düşünüyorum düzgün bir kasa arayışındayım zaten ancak kasa benim için şu an en son ihtiyacım. Aktif olarak bilgisayarımı istediğim performansta kullanamıyorken bütçemi kasaya ayırmak şu an benim için akıllıca değil. En kısa zamanda kasa işini de halledeceğim. Yorumunuz için teşekkürler sizin önerdiğiniz SSD var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı