Hava Harp Okulu'na girmenin zorlukları nelerdir?

Larassi1

Centipat
Yer
Zirve
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 2600x Gskill 1x16 2400mhz ram Sapphire Rx 6600 8gb Gigabyte b450 Aorus Elite Xpg sg40 512gb M.2 Ssd Corsair 650w Psu Wd blue 1tb Hdd
Meslek
öğrenci
10. sınıfım dün bölüm seçme kağıdını verdiler hava harp okulunda okumak istediğim için sayısal seçeceğim fiziksel olarak vs sınavları geçebileceğimi düşünüyorum ancak TYT AYT MSÜ vs bu konuda pek bir bilgim yok. Google'da 350 bine girsende elemelere vs giriliyor diye okudum ancak pek anlayamadım. TYT de vs kaç binde olmam kaç net yapmam gerektiği ve mülakatların ne tür olduğunu. Bilen varsa aydınlatırsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Msü sınavına gireceksin ortalama olarak 350 puanı (her sene değişir ama bu civarda gezer) geçmen gerek . Sonra seni çağırmayı düşündükleri zaman tyt ayt puanını da referans alacaklar. Eğer bunlarda istenileni verirsen ve diğer prosedürlerde sorun çıkmaz ise seni bir kamp gibi bir eğitime tutacaklar buradan da geçebilir isen (çok kişi ya kendi bırakıyor ya da eleniyor)tebrikleri hava harp okulu öğrencisisiniz.
Mülakat sorularına İnternetten bakabilirsiniz.

Arkadaşım MSÜ sınavında başarılı oldu, mülakatta başarılı oldu, sporda başarılı oldu ama ucu ucuna geçti ve geri çağırmadılar. Özetle dostum MSÜ sınavını geçmen yetmiyor. Mülakatta tam puana yakın almalı hatta tam puan, sporda derece yapmalısın.

MSÜ, TYT ve AYT sınavlarına gireceksin. Onları geçersen seni çağıracaklar. Sırasını karmaşık yazacağım ama orada fiziksel sınav, sağlık sınavı, sözlü mülakatlar, psikomotor sınavları ve aday belirleme uçuşları gibi testlere tabii tutulacaksın. Onları geçersen Hava Harp Okulu öğrencisi olabilirsin. (bu yazdığım sınavların nasıl yapıldığını internetten araştırabilirsin.)

Zorlukları:
  1. MSÜ sınavında tercih yapmak için yeterli puanı yapmak (Kolay)
  2. YKS'de gerekli puanı yapmak (Orta)
  3. Fizik Yeterlilik Testinde iyi puan almak (Orta)
  4. Sözlü mülakat (Orta)
  5. Sağlık taraması (Çok zor)
  6. ADP ve çağırılma (Orta)
  7. İntibak eğitimi (Zor)

Geri
Yukarı