Hava kuvvetlerinde pilot olmak

atscan

Hectopat
Arkadaşlar hava kuvvetlerinde savaş pilotu olmak istiyorum. Fakat önceden böbrek ameliyatı oldum. Sizce girebilir miyim veya normal askerlik yapabilecek miyim?

Normal askerlik tabi ki yapabilirsin ama savaş pilotu olmak için çok ama çok sağlıklı olmak gerekiyor böbreği geçtim yapılacak yüzlerce test ve muayene vs...

Hem pilotluk, hem mühendislik eğitimi veren, teneffüs zilleri Türk Marşı olan güzide okulumuz Hava Harp Okulu için her şeyi yapacaksın o halde. Türkiye'de görebileceğin en ağır ve en sağlam eğitimi veren okullardan biridir kendisi ayrıca.

Kronik sorunlar senin elenmene kesinlikle yol açar. Sana realist yazacağım çünkü birçok kişi HHO'ya F-16 pilot olacağım diye girip büyük hüsranlıklar yaşıyor. Eğer pilotluk şartlarını karşılasan bile direkt sana F-16 koltuğunu emanet etmiyorlar. Nakliye ve helikopter pilotu da olabilirsin yani. Bunu da bilmen iyi olur.

Temel olarak 2 gözün 1 dereceyi geçmemeli, boy ve kilo endeksini karşılayıp, sağlıklı olman gerekiyor. Geçirdiğin ameliyatı doktorla konuşman gerek, ben buradan ne desem boş.

HHO hakkında soruların varsa iletebilirsin. Birçok defa bünyesinde bulundum, elimden geldiğince yardımcı olurum. Son olarak Harbiyeli olmak zordur ama güzeldir, umarım kazanırsın :)

Savaş pilotu olabilmen için önce HHO'yu kazanabilmen gerekli. Sonra başarıyla bitirmen gerekli. Ayrıca bitirdikten sonra yapılan eğitimde başarılı olman ve pilot yetkisi alabilmen gerekli. Bu aşamadan sonra yeteneklerine göre ne pilotu olabileceğin sınıflandırılacak. Ama şunu söyleyeyim sana HHO'yu kazanman demen pilot olacaksın demek değildir. %50 veya daha düşük bir ihtimaldir bu.

Ne için ameliyat oldun? Böbrek yetmezliği gibi bir şey mi yoksa taş gibi bir şey mi? Duruma göre değişir çünkü.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı