Pilot olmak

Eğer üniversite puanı olarak yüksek bir puan alabileceğini düşünmüyorsan zaten kazanma ihtimalin pek olmaz gibi. Burslu pilotluk bölümlerinin puanları maalesef çok çok yüksek. Bence 4 yıllık bir fakülte bitirerek önce kendini garantiye almalısın. Mühendislik veya Hukuk olabilir. Hukuk daha mantıklı gibi. Çalışma alanı daha geniş en azından. Daha sonrasında pilot aday adayı olarak başvurabileceğin tek yer THY'nin Turkish Academy'dir. Tabii bu baya zor. Çünkü çok fazla kişi oraya başvuruyor ve haliyle kriterler yükseliyor direkt. Askeri pilotluk düşünürsen de HHO düşünebilirsin ama HHO kazansan bile pilot olacağının bir garantisi yok bunu unutma. Sonra çok kişinin hayalleri yıkılıyor maalesef.
Merhaba hocam, benim de adımdan anlayacağınız üzere ben de pilot olmak istiyorum ve kaç puan üzeri almak gerekiyor burslu olmak için? Galiba ilk 15.000 demiştiniz. Bir de pilot olmak için gözler direk hiç sıkıntısız mı olmalı? Virüs yüzünden doktora gidemedim ama şu an gözlük gibi şeyler kullanmıyorum. Ne gibi önlemler alabilirim gözümün sağlıklı olması için?

Merhaba hocam, benim de adımdan anlayacağınız üzere ben de pilot olmak istiyorum ve kaç puan üzeri almak gerekiyor burslu olmak için?
Son puanlara ve sıralamalara bakamadım ya hiç. Ama burslu pilotluk eğitimi veren üniversitelerin son giriş puanı ve sıralamasına bakabilirsin. En baya yükselmişti puanlar. Son haline bakamadım dediğim gibi.
Bir de pilot olmak için gözler direkt hiç sıkıntısız mı olmalı?
Yok o kadar değil iki gözün toplamı 6 ya da 8’i geçmeyecek (unuttum yavaştan değerleri çünkü benim hep sıfır çıkıyor, nazar değmesin🧿), renk körü görme kaybı gibi bir şey olmayacak, bir de ameliyat kabul edilmiyor. Yani gözünü çizdirirsen ameliyat öncesi değerler kaçsa o kabul ediliyor.
Ne gibi önlemler alabilirim gözümün sağlıklı olması için?
Yani göz doktoru değilim ama dinlendirmelisin gözlerini. Malum elektronik ve barkovizyon gibi cihazlar çok bozuyor gözleri. Mümkün olan bir zamanda göz muayenesine git istersen, son değerlerini bir gör, bir de göz sağlığın için tavsiyeler alabilirsin.

Son puanlara ve sıralamalara bakamadım ya hiç. Ama burslu pilotluk eğitimi veren üniversitelerin son giriş puanı ve sıralamasına bakabilirsin. En baya yükselmişti puanlar. Son haline bakamadım dediğim gibi.

Yok o kadar değil iki gözün toplamı 6 ya da 8’i geçmeyecek (unuttum yavaştan değerleri çünkü benim hep sıfır çıkıyor, nazar değmesin🧿), renk körü görme kaybı gibi bir şey olmayacak, bir de ameliyat kabul edilmiyor. Yani gözünü çizdirirsen ameliyat öncesi değerler kaçsa o kabul ediliyor.

Yani göz doktoru değilim ama dinlendirmelisin gözlerini. Malum elektronik ve barkovizyon gibi cihazlar çok bozuyor gözleri. Mümkün olan bir zamanda göz muayenesine git istersen, son değerlerini bir gör, bir de göz sağlığın için tavsiyeler alabilirsin.
Çok sağ olun hocam. Ben internette THY'nin akademisi varmış onu gördüm eğitim aldığın sürece sana 2 asgari ücret maaş veriyorlarmış pilot olunca da maaşından düşüyorlarmış. Hocam benim korktuğum şey o kadar para verip en sonda elenmek. İnşallah öyle kaybetmem. Daha çok uzun bir yol var önümde.

Çok sağ olun hocam. Ben internette THY'nin akademisi varmış onu gördüm eğitim aldığın sürece sana 2 asgari ücret maaş veriyorlarmış pilot olunca da maaşından düşüyorlarmış. Hocam benim korktuğum şey o kadar para verip en sonda elenmek. İnşallah öyle kaybetmem. Daha çok uzun bir yol var önümde.
Turkish Akademi artık öğrenci almayacak dendi en son. İçerde olan öğrencileri bitirip kapatacaklardı en son. Valla o kötü bir şey tabii. O kadar emek, para, zaman harcıyorsun ama mesela pandemi yüzünden iş bulamıyorsun bulduğun işten çıkarılıyorsun. Maalesef ona yapacak bir şey yok.

Turkish Akademi artık öğrenci almayacak dendi en son. İçerde olan öğrencileri bitirip kapatacaklardı en son. Valla o kötü bir şey tabii. O kadar emek, para, zaman harcıyorsun ama mesela pandemi yüzünden iş bulamıyorsun bulduğun işten çıkarılıyorsun. Maalesef ona yapacak bir şey yok.
Pandemi yüzünden mi acaba? Belki geri açılır. Bilemem.

Pandemi yüzünden mi acaba? Belki geri açılır. Bilemem.
Zarar ediyorlarmış sanırım. Bir de diğer okulların bazıları ile anlaşmaları vardı zaten eskiden. E öyle olunca da Akademi boşa masraf dediler. Pandemi sonrası bir değişim olur mu bilinmez tabii.

Geri
Yukarı