Hava Sirkülasyonu ve Fan Yönü Tavsiyesi

FurErg

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar kasa içi görselde gözüktüğü gibi. Tepe fanlarımın ikisi de bozuldu. Yeni fanlar aldım ancak bazı şüphelerim var.

Odam çatı katında olduğu için inanılmaz sıcak ve yaz aylarında GPU sıcaklığım 85 derecelere çıkıyor. Boşta 25-35 derece.

Kimisi tepe fanlarını içeri üfleyecek şekilde tak demiş, kimisi dışarı üfleyecek şekilde tak demiş. Sizce nasıl olmalı?

86704180_185245476076798_149448601154617344_n.jpg
BFB4C112-F09D-4A4E-BCA7-D3841B9A35F0.jpeg

Hacı bence içeriye hava almalı bir de kasayı aşağı indir. Odan tepede olunca hava zaten sıcak ısınan hava yükselir kasayı masanın altına koy fanları da içeri üfleyecek şekilde tak bir bak.

Hocam tepe fanları sıcağı dışarı atacak şekilde takılmalıdır.

Hacı bence içeriye hava almalı bir de kasayı aşağı indir. Odan tepede olunca hava zaten sıcak ısınan hava yükselir kasayı masanın altına koy fanları da içeri üfleyecek şekilde tak bir bak.
Oda yukarda kasayı aşağı indirme şansım yok. Kasa masa altında.
Isınan hava yükselir, yani içeride ısınan havayı sizin yukarıdan atmanız gerekiyor.
Anladım, bir de malum ROG Strix serisi soğutmaları aşırı ağır, kart anakartı yamultmasın diye altına figür koydum dektek amaçlı. Figür içerdeki hava akımını bozar mı? Ya da önden gelen havanın GPU ya gitmesini engeller mi ?
Hocam tepe fanları sıcağı dışarı atacak şekilde takılmalıdır.
O zaman 3 tane intake fan kasanın önünden havayı alıcak, 3 tane egzoz fan 1 arkada 2 tepede olmak üzere sıcak havayı tahliye edecek?
@Yener K.
@Jang Geum'un Danji Yemeği
Bir de ekran kartının altına, güç kaynağının üst kısmındaki alan, resimde göküzüyor. Oraya da ekran kartına hava üfleyecek fan almak mantıklı olur mu?

Son düzenleme:
Tamamen ezbere cevaplar :) tepe fanlarının hiçbir etkisi yok internette araştırırsanız çoğu insan bunu test etmiş. Keşke yenisini almasaydınız fazla bir etkisi yok ama en azından dışarıdan içeriye hava üflesin çünkü diğer türlü hiçbir etkisi yok.

Resmi sonradan gördüm.Ekran kartının alt kısmına takılacak yeri varsa oraya takmanız daha sağlıklı olur.

Tamamen ezbere cevaplar :) tepe fanlarının hiçbir etkisi yok internette araştırırsanız çoğu insan bunu test etmiş. Keşke yenisini almasaydınız fazla bir etkisi yok ama en azından dışarıdan içeriye hava üflesin çünkü diğer türlü hiçbir etkisi yok.

Resmi sonradan gördüm.Ekran kartının alt kısmına takılacak yeri varsa oraya takmanız daha sağlıklı olur.
Kesin olarak emin misin? Egzoz olarak kullanıyorum, yani içeri hava üflese daha mı iyi olur. Ekran kartının altına takılacak yeri var.

Kasa modeli tam olarak nedir? Kasa hava almıyor gibi duruyor.

Ekran kartının aşağısında 12 CM fan için 2 adet delik var gibi duruyor yukarıda olan fanları oraya takıp deneyebilirsiniz.

Kasa bu. Ben kasanın ön camını tamamen söktüm, yani fanların önünde hiçbir şey yok. İçeri hava alıyor, görsel bıraktım PSU korumalığın üzerinde fan takma yeri mevcut ancak, fan alt kısmından hava çekemez gibime geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı