Hava soğutmalı sistem için AMD 7000 serisi mi Intel 13. nesil mi?

roser137

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Sıvı soğutmaya güvenemiyorum, hava soğutmalı düşük TDP'li, mümkün olduğun az ısınan sistem toplamayı düşünüyorum.

Sizce 13. nesil Intel mi düşünmeli AMD 7000 serisi mi?

Kullanmak istediğim soğutucu şu:

AMD eco mode ile TDP'yi 105'e çekerek üst seviye AMD işlemcileri kullanabilir miyim?

Aslında aklımda AMD 7700X sistem toplamak vardı ama 7000 serisinin giriş maliyeti yüksek olduğu için toplamışken 7950X de düşünebilirim.

Sizce böyle bir sistem mi topmalıyım yoksa Intel tarafında da TDP kısıp kullanmak mümkün mü? İyi performans alabilir miyim?

Aslında Intel sistem toplamak istiyorum çünkü DDR5'in maliyeti çok yüksek. AMD tarafında DDR5 şart. Intel de ise DDR4 ile hem RAM hem anakart üzerinden tasaruf yapabiliyoruz.

13. nesil Intel işlemicileri TDP düşürüp fazla performans kaybı olmadan hava soğutma ile kullanabilir miyim? Hangi işlemcileri öneririsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıvı soğutmaya güvenmeme sebebiniz nedir?
Normalde ben Intel 13. nesili öneririm ama sıcaklık ön plandaysa 7950X alabilirsiniz.

Sıvı soğutmaya güvenmeme sebebiniz nedir?
Normalde ben Intel 13. nesili öneririm ama sıcaklık ön plandaysa 7950X alabilirsiniz.
Sıvı soğutma hiç kullanmadım onun için riskler artık düşük de olsa bir tedirginlik oluyor.

7950X'i eco mode'da linkini attığım soğutucu ile kullanabilir miyim?

13700k için de o soğutuyucu düşünüyordum ama çok mu yetersiz kalır. Hala DDR4 sistem ucuz olduğu için ilgimi çekiyor ama böyle bir soğutucu yeter mi? Eco mode benzeri bir sistem Intel için de var mı?

Sıvı soğutmadan tedirgin olmanızı gerektirecek bir durum yok. Arctic 360 ya da Lian Li galahad 360 tercih edebilirsiniz. İkisi de kaliteli modellerdir.
Bahsettiğiniz soğutucu yeterli olur mu bilmiyorum. BIOS'tan TDP'si düşürülürse bir ihtimal yeterli olabilir.

Geri
Yukarı