Çözüldü Havadayken dönen bir cismin düşüş hızına etkisi var mıdır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Lynoxthismisha

Hectopat
Merhaba, merak ettiğim için soruyorum.

1. Havada bir cisim düşünün bu cisim olduğu gibi aşağıya düşsün.
  2. Diğer cisimde havada dönerken aşağıya doğru düşün.
1. örnekteki cisim yere 10 saniyede düşerken 2. örnekteki cisim 1. cisme göre daha fazla bir zamanda düşüyor. Mesela 15 saniye gibi.
Helikopterlerin de inerken hızının düştüğünü görmüştüm. Bunun sebebi nedir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sürtünmenin olmadığı bir ortamda ise dönüşün bir önemi yok, yerçekimi ivmesi sabittir her cisim ağırlığından ve sürtünmesiz ortamda yüzey alanından bağımsız aynı hıza sahiptir.

Atılan cismin aerodinamik yapısının değişken olduğunu düşünürsek dönüş yönüne doğru değişir. Mesela helikopter olsun bu; yere paralel durarak kendi ekseninde dönen helikopterin atmosferdeki düşüş hızı, burun üstü dik şekilde dönmeden düşen helikopterden daha yavaş olur çünkü helikopterin yüzey alanı tabanda daha geniş.
Sürtünmenin olmadığı bir ortamda ise dönüşün bir önemi yok, yerçekimi ivmesi sabittir her cisim ağırlığından ve sürtünmesiz ortamda yüzey alanından bağımsız aynı hıza sahiptir.

Atılan cismin aerodinamik yapısının değişken olduğunu düşünürsek dönüş yönüne doğru değişir. Mesela helikopter olsun bu; yere paralel durarak kendi ekseninde dönen helikopterin atmosferdeki düşüş hızı, burun üstü dik şekilde dönmeden düşen helikopterden daha yavaş olur çünkü helikopterin yüzey alanı tabanda daha geniş.

Son düzenleme:
Çözüm
Merhaba, merak ettiğim için soruyorum.

1. Havada bir cisim düşünün bu cisim olduğu gibi aşağıya düşsün.
  2. Diğer cisimde havada dönerken aşağıya doğru düşün.
1. örnekteki cisim yere 10 saniyede düşerken 2. örnekteki cisim 1. cisme göre daha fazla bir zamanda düşüyor. Mesela 15 saniye gibi.
Helikopterlerin de inerken hızının düştüğünü görmüştüm. Bunun sebebi nedir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Hava sürtünmesi olan bir ortamda olması gerekiyor bu durumun gerçekleşmesi için. Sebep ise helikopterin döner kanatlarının belli bir açı ile dönüyor olması (aerodinamik yapısı) bu sayede havayı yönlendirerek kanat altına yüksek basınç üstünde ise alçak basınç alanı oluşturması. Ancak kanat dönerken helikopterin helikopteri kendiyle ters yönde döndürecek bir torka sebep olur bu sebeple de arkasında bir adet denge pervanesi bulunur helikopterlerin.

Geri
Yukarı