Havayolu Şirketleri Bilet Fiyatlarının Artmasını İstiyor

Makaleler
24
Yer
İstanbul
Şirketler, başta akaryakıt olmak üzere artan maliyetlerini gerekçe göstererek, iç hatlarda halen 352 TL olarak uygulanan ekonomi sınıfı biletlerde “tavan fiyat”ın yukarı çekilmesini istiyor. Şirketler, bazı hatlarda da operasyonel maliyetlerini kısmak için uçuş sayılarını azalttı.

Kaynak: Uçak biletlerinde 'Tavanı yükseltin' talebi

Bazı hatlarda uçuş sayısını azaltmaları mantıksız bir hareket değil ve son 2-3 yılda TL'nin değerinin çok fazla düştüğünü kabul ediyorum. Gene de bu değer kaybı 5 kat kadar olmadı, birkaç yıl önce ekonomi yolcusu için THY'den 70 TL'ye promosyon olmayan bilet almak mümkünken şimdi bunun 5 katının da üstüne çıkarılmasını makul bulamıyorum. O dönemde business biletleri de 240-250 TL civarına bulunabiliyordu, şu anda ise genellikle 700-800 TL civarında oluyor. (TL'nin değer kaybına yakın bir fiyat farkı var şimdilik) Kâr marjını yükseltmek için bir fırsat yaratmaya çalıştıklarını düşünüyorum. Bu artışlar olursa business yolcusuna da ağır şekilde yansıyacaktır, bazı uçuşlarda business koltuk yerine THY'nin 737-800'ünün diz mesafesi iyi olan 10. sırasını kapmak için uğraşacağım günler yakın gibi görünüyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı